Friday 26 April 2024

Ύλη Κατατακτήριων Εξετάσεων Ακαδημαϊκού Έτους 2023-2024

ΘΕΩΡΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΣΩΝ

• Άνοδος, πτώση και επανάκαμψη των ΜΜΕ
  • Έννοιες και μοντέλα για τη μαζική επικοινωνία
  • Θεωρίες για τις επιδράσεις των μέσων
  • Πολιτική περιθωριοποίηση και μέσα ενημέρωσης
  • Τα μέσα ενημέρωσης, τα ακροατήρια και οι πηγές των ειδήσεων
  • Το μέλλον της θεωρίας και της έρευνας για τα μέσα επικοινωνίας

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

1. McQuail, D., & Deuze, M. (2021). ΜΜΕ και θεωρία της μαζικής επικοινωνίας (7η έκδ.). Εκδόσεις Παπασωτηρίου, Κεφ. 2, 3, 17, 18 (σελ. 29–102 και 531–585).
  2. Manning, P. (2007). Κοινωνιολογία της Ενημέρωσης. Εκδόσεις Καστανιώτης, Κεφ. 7 και 8 (σελ. 283–373).

ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

• Εξέλιξη της Δημοσιογραφίας
  • Ειδήσεις
  • Ειδησεογραφικά Πρακτορεία
  • Η Γλωσσα της Ελληνικής Δημοσιογραφίας
  • Διαδίκτυο και Δημοσιογραφία
  • Οι δημοσιογραφικές σπουδές στην Ελλάδα και την Ευρώπη
  • Εξωτερικές και Διεθνείς Ειδήσεις.

• Hallin, D., Mancini, P. (2004) Comparing Media Systems. Three
    models of media and politics, Cambridge University Press
    Chapter 5 The Mediterranean or Polarized Pluralist Model pp 89-142.
  • Σκαμνάκης, Α. (2020) Πολιτική Εξουσία και ΜΜΕ στη σύγχρονη Ελλάδα
    (1941-1974), Θεσσαλονίκη: Ζυγός
    Κεφ. 3.1, 4.1, 5.1 και 6.1
  • Φραγκονικολόπουλος  Χ. &. Παναγιώτου Ν. (2008) : Η επίδραση των παγκόσμιων δικτύων ενημέρωσης στην εξωτερική πολιτική και τις διεθνείς σχέσεις. Σκέψεις για νέες ερευνητικές κατευθύνσεις.  Περιοδικό ‘Ζητήματα Επικοινωνίας’  Τεύχος 7
  • Πλειός, Γ. (2011) Η Κοινωνία της Ενημέρωσης. Ειδήσεις και
    Νεωτερικότητα, Αθήνα: Καστανιώτης
    Τρίτο Κεφάλαιο Νεωτερικότητα και Δημοσιογραφία σσ 70-123
  • Α.Παναγόπουλος, Ν. Παναγιώτου: « Διαμορφώνοντας την είδηση: Στρατηγικές και Ιεραρχήσεις στα κεντρικά δελτία ειδήσεων των ιδιωτικών τηλεοπτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας»  στο Β.Βαμβακάς, Γρ. Πασχαλίδης (επιμελεια): «50 χρονια Ελληνική Τηλεόραση» Εκδόσεις Επίκεντρο
  • Χ. Φραγκονικολόπουλος, Ν.Παναγιώτου: «Η Δημοσιογραφία της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης. Θεσμική Αρχιτεκτονική, Νομοθετική Διαδικασία και η πρόκληση της Ευρωπαϊκής Οπτικής» Εκδόσεις Πανεπιστημίου Μακεδονίας, οι ακόλουθες σελίδες 1-17, 147-223

ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ

• Το επικοινωνιακό πλαίσιο των ΜΜΕ και η γλώσσα τους (η περίσταση παραγωγής και πρόσληψης του δημοσιογραφικού λόγου, η εκδοτική ταυτότητα των Μέσων, η περιοδικότητα της ενημέρωσης, η γεγονοτική γλώσσα της ειδησεογραφίας)
  • Ο λόγος των ΜΜΕ (ο επικοινωνιακός στόχος της ενημέρωσης, οι τίτλοι ειδήσεων / ρεπορτάζ και το ύφος τους, το ειδησεογραφικό άρθρο εφημερίδας, το τηλεοπτικό δελτίο ειδήσεων)
  • Ποικιλότητα, ιδεολογία και στρατηγικές του δημοσιογραφικού λόγου (είδη λόγου της δημοσιογραφίας, γλωσσική ποικιλότητα του δημοσιογραφικού λόγου, κριτική ανάλυση δημοσιογραφικού λόγου, προφορικότητα, συνομιλιακό ύφος)
  • Το κείμενο στην επικοινωνία (αφηγηματικός λόγος, συνομιλία, τα κείμενα στα μέσα ενημέρωσης)
  • Έντυπη και τηλεοπτική ειδησεογραφία (η αξιολογική γλώσσα των ειδήσεων, οι ειδήσεις ως αφηγήσεις στον Τύπο και την τηλεόραση)

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

1) Πολίτης, Π. 2001. Μέσα μαζικής ενημέρωσης: το επικοινωνιακό πλαίσιο και η γλώσσα τους. Στο Α.-Φ. Χριστίδης (επιμέλεια) Εγκυκλοπαιδικός οδηγός για τη γλώσσα, 114-120. Θεσσαλονίκη: Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας.

2) Πολίτης, Π. 2014. Ο λόγος των ΜΜΕ. Στο Γεωργαλίδου, Μ. κ.ά. (επιμέλεια) Ανάλυση λόγου. Θεωρία και εφαρμογές, 479-520. Αθήνα: Νήσος.

3) Ανδρουτσόπουλος, Γ. 2001. Γλωσσσολογικές προσεγγίσεις στο δημοσιογραφικό λόγο: Είδη, ποικιλότητα και ιδεολογία. Στο Μπουκάλας Π. & Σ. Μοσχονάς (επιμέλεια) Δημοσιογραφία και Γλώσσα (Πρακτικά Συνεδρίου, 15-16 Απριλίου 2000), 167-84. Αθήνα: Μορφωτικό Ίδρυμα της ΕΣΗΕΑ.

4) Γεωργακοπούλου, Α. & Γούτσος Δ. 1999. Κείμενο και επικοινωνία. Αθήνα: Ελληνικά Γράμματα.

-Κεφάλαιο 5: Το κείμενο στην επικοινωνία

5.1 Ο ρόλος της αφήγησης

5.2 Ο χώρος της συνομιλίας

5.3 Τα κείμενα στα Μέσα Ενημέρωσης