Tuesday 19 March 2024

Συχνές Ερωτήσεις Φοιτητών κατά την Περίοδο των Δηλώσεων

Ποιες ιστοσελίδες μου είναι απαραίτητες

α) Για εγγραφή εξαμήνου : m.auth.gr
β) Για δήλωση μαθημάτων : sis.auth.gr
γ) Για δήλωση συγγραμμάτων : www.eudoxus.gr

Έχω πρόβλημα σύνδεσης με τον Ιδρυματικό Λογαριασμό μου

Επικοινωνώ με το Κέντρο Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης στο email : support@auth.gr ή στο τηλ: 2310999000 ή το επισκέπτομαι στο κτίριο στης κεντρικής βιβλιοθήκης.

Δεν μου εμφανίζονται μαθήματα στην ηλεκτρονική μου Δήλωση

α) Ελέγχω βάσει του προγράμματος σπουδών εάν επιτρέπεται να το δηλώσω.
β) Απευθύνομαι στη Γραμματεία

Θέλω να δηλώσω επιπλέον μαθήματα

α) Οι φοιτητές του Α εξαμήνου δηλώνου μέχρι 6 μαθήματα.
β) Οι φοιτητές των Β-Γ-Δ-Ε-ΣΤ-Ζ δηλώνουν μέχρι 9 μαθήματα
γ) Οι φοιτητές του Η εξαμήνου δηλώνουν μέχρι 14 μαθήματα
δ) Οι φοιτητές μεγαλύτερο εξάμηνο του Η δηλώνου απεριόριστο αριθμό μαθημάτων.

Δηλώνω τα μαθήματα κατατακτηρίων;

Οι φοιτητές που έχουν περάσει μαθήματα από κατατακτήριες εξετάσεις, θα τα δηλώσουν κανονικά, έπειτα καταχωρούνται οι βαθμοί από την Γραμματεία.

Τι κάνω αν δεν προλάβω να κάνω Δήλωση Μαθημάτων, Εγγραφή Εξαμήνου και Δήλωση Πτυχιακής

Επισκέπτομαι την Γραμματεία και συμπληρώνω αίτηση στην οποία θα αναφέρεται η αιτία. Στη συνέχεια η αίτηση πρέπει να εγκριθεί από την Γενική Συνέλευση.

Τι κάνω εάν θέλω να αλλάξω τίτλο Πτυχιακής ή Επιβλέποντα.

• Εάν θέλω να αλλάξω τίτλο στην Πτυχιακή Εργασία με τον ίδιο Επιβλέποντα, αφού συμφωνήσω μαζί του κάνω αίτηση στην Γραμματεία προς την Γενική Συνέλευση και αφού εγκριθεί, καταθέτω το νέο έντυπο Δήλωσης Πτυχιακής
  • Εάν θέλω να αλλάξω και Τίτλο και Επιβλέποντα, πρέπει να υπάρχει συναίνεση και του προηγούμενου και του επόμενου επιβλέποντα και έπειτα κάνω αίτηση στην Γραμματεία προς την Γενική Συνέλευση και αφού εγκριθεί, καταθέτω το νέο έντυπο Δήλωσης Πτυχιακής.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η Πτυχιακή Εργασία έχει ισχύ για δυο έτη.

Ποια βήματα κάνω για να αναγνωρίσω μαθήματα ERASMUS

Οι φοιτητές καταθέτουν στην γραμματεία και στον Υπεύθυνο Επιτροπής Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων το Learning Agreement στο οποίο αναφέρονται οι βαθμολογίες.
Στη συνέχεια η Γραμματεία προωθεί στον φοιτητή ηλεκτρονικά το Recognition Form.
Ο ενδιαφερόμενος το συμπληρώνει ηλεκτρονικά και το στέλνει στον Υπεύθυνο Επιτροπής Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων για να κάνει κατανομή-αντιστοίχηση, μαθημάτων-βαθμολογιών και μετά από έλεγχο της Γραμματείας θα περάσει από Γενική Συνέλευση του Τμήματος για να εγκριθούν.

Τι κάνω εάν έχω προβλήματα με Δηλώσεις συγγραμμάτων ΕΥΔΟΞΟΥ

Επιβεβαιώνω ότι έχω κάνει δηλώση μαθημάτων και στη συνέχεια, επικοινωνώ με το γραφείο αρωγής του ΕΥΔΟΞΟΥ 2107722100