Friday 26 April 2024

Χορηγία υποτροφίας για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 στο Τμήμα Δημοσιογραφίας & ΜΜΕ του ΑΠΘ

Το ΔΣ του Ιδρύματος Προαγωγής Δημοσιογραφίας, στο πλαίσιο των σκοπών και της αποστολής του αποφάσισε όπως και τις προηγούμενες περιόδους να προκηρύξει και για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος 2019 -2020 μία (1) υποτροφία για τα Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με τίτλο «Δημοσιογραφία και Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας» διετούς διάρκειας, ή «Δημοσιογραφία» ή «Επικοινωνία», διάρκειας τριών διδακτικών εξαμήνων.

Το ποσό της υποτροφίας είναι 2.000,00 ευρώ (δύο χιλιάδες) και καλύπτει ολόκληρο το τέλος φοίτησης.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν δημοσιογράφοι, πτυχιούχοι Ανωτάτων Σχολών Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ της Ελλάδας και του εξωτερικού που αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Ο/H υποψήφια θα πρέπει να έχει γίνει δεκτός/η από το ανωτέρω Τμήμα του ΑΠΘ.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλλουν φάκελο- αίτηση στη γραμματεία του Ιδρύματός μας , οδός Βασ. Σοφίας 27, (4ος όροφος), Αθήνα, τηλ. επικοινωνίας 210 7245550, 210 7245558, καθημερινώς 10.00 π.μ. – 03.00 μ.μ., πλην Σαββάτου και Κυριακής.

Ο φάκελος της αίτησης πρέπει να περιλαμβάνει:

1. Βιογραφικό.
  2. Αντίγραφο βασικού πτυχίου και αναλυτική βαθμολογία.
  3. Βεβαίωση του Τμήματος της Σχολής του ΑΠΘ ότι έγινε δεκτός/ή για φοίτηση στο συγκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα.
  4. Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας από την οποία να φαίνεται η Ελληνική ιθαγένεια του υποψηφίου και η ηλικία του η οποία δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 35ο έτος.
  5. Πιστοποιητικό ποινικού μητρώου (κομίζεται από τους επιτυχόντες και κατόπιν προθεσμίας).
  6. Βεβαίωση εργασίας ως δημοσιογράφος σε ΜΜΕ

Η επιλογή του υποτρόφου θα γίνει μετά από ελεύθερη κρίση του Δ.Σ. του Ιδρύματος.