Friday 26 April 2024

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ομόφωνη απόφαση της Συγκλήτου ΑΠΘ για τις εγγραφές και την έναρξη του εξαμήνου

Η Σύγκλητος του ΑΠΘ στην έκτακτη συνεδρίασή της, σήμερα 27 Σεπτεμβρίου 2013, αφού διαπίστωσε ότι οι διοικητικές υπηρεσίες του Ιδρύματος υπολειτουργούν ως αποτέλεσμα του μέτρου, σύμφωνα με το οποίο τίθενται σε διαθεσιμότητα 169 διοικητικοί υπάλληλοι και των αντιδράσεων που επακολούθησαν, αποφασίζει τα εξής:

1. Τη μετάθεση για 1 εβδομάδα της έναρξης των μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου. Νέα ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων η Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου 2013.

2. Μετά και το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας (αρ. πρωτ. Φ5/137334/Β3, 26-09-2013), όπου αναγνωρίζεται η ύπαρξη δυσχερειών κατά τη διεξαγωγή των εγγραφών των πρωτοετών φοιτητών, η Σύγκλητος του ΑΠΘ αποφασίζει την παράταση των εγγραφών των πρωτοετών φοιτητών. Η νέα προθεσμία θα ανακοινωθεί μόλις οι συνθήκες το επιτρέψουν.