Tuesday 19 March 2024

Ανακοίνωση για Ορκομωσία 29-11-2021

Η Ορκωμοσία για τους τελειόφοιτους της περιόδου Σεπτεμβρίου 2021 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2021, ώρα  12:00 στην Κεντρική Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.

Σύμφωνα με τα επιδημιολογικά δεδομένα αν χρειαστεί θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση.

Οι φοιτητές/τριες που έχουν συμπληρώσει τις προϋποθέσεις για τη λήψη πτυχίου, καλούνται να αποστείλουν ηλεκτρονικά από την Παρασκευή 29 Οκτωβρίου 2021 έως την Παρασκευή 12 Νοεμβρίου 2021 την αίτηση ορκωμοσίας μέσα από το περιβάλλον students.auth.gr σύμφωνα με τις οδηγίες που παρέχονται στο https://it.auth.gr/e/node/5164.

Μαζί με την αίτηση θα πρέπει να επισυνάψετε τα παρακάτω:

1. Την αίτηση για ορκωμοσία (διαθέσιμη εδώ) συμπληρωμένη με μικρά γράμματα και υπογεγραμμένη
  2. Στο πεδίο της ακαδημαϊκής ταυτότητας, οι φοιτητές/τριες θα πρέπει είτε να αναρτήσουν φωτογραφία της κομμένης /ακυρωμένης ακαδημαϊκής τους ταυτότητας, είτε σε περίπτωση απώλειας της θα αναρτήσουν υπεύθυνη δήλωση, η οποία εκδίδεται μέσω του www.gov.gr
  3. Βεβαίωση από τη Βιβλιοθήκη του Τμήματος ότι δεν υπάρχει καμία οφειλή βιβλίωνκαι ότι έχει παραδοθεί σε CD η Πτυχιακή Εργασία.
  4. Βεβαίωση διαγραφής από τις φοιτητικές εστίες (για όσους διέμεναν)
  5. Βιβλιάριο Υγείας ΑΠΘ (για όσους έχει εκδοθεί)

Αυθημερόν ή την επομένη, οι πτυχιούχοι θα λάβουν μέσω του students.auth.gr, υπογεγραμμένα ψηφιακά τα κάτωθι:

• Αντίγραφο πτυχίου.
  • Αναλυτική Βαθμολογία
  • Πιστοποιητικό στρατολογία (για τους άνδρες εφόσον ζητηθεί)
  • Παράρτημα διπλώματος ελληνικό-αγγλικό

Εάν επιθυμείτε, επιπλέον πιστοποιητικά (αντίγραφα πτυχίου, αναλυτική βαθμολογία, πιστοποιητικό γνώσης υπολογιστών), χρειάζεται να κατατεθεί στην Τράπεζα Πειραιώς στον Ειδικό Λογαριασμό 5272-041780-361 IBAN GR8701722720005272041780361, ποσό παραβόλου 6,00€ /ανά πιστοποιητικό, ενώ για την έκδοση του πτυχίου σε μεμβράνη, ποσό παραβόλου 32,00€και στη συνέχεια να στείλετε μέσω του ιδρυματικού σας λογαριασμού ηλεκτρονικό μήνυμα με το αποδεικτικό της κατάθεσης στο info@jour.auth.gr

Την ημέρα της ορκωμοσίας, οι φοιτητές που θα ορκιστούν θα πρέπει να προσέλθουν στη Γραμματεία στις 09:00 π.μ. με το πιστοποιητικό εμβολιασμού ή rapid test εντός των προηγουμένων 48 ωρών. Όποιος δεν έχει το δικαιολογητικό anticovid, δεν θα μπορέσει να ορκιστεί.

Τηλέφωνο εξυπηρέτησης φοιτητών: 2310/992055 κ. Σαραλή
Mail: info@jour.auth.gr

Θεσσαλονίκη, 05-07-2021

Η Προϊσταμένη της Γραμματείας του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μ.Μ.Ε.
Γεωργία Καδινοπούλου