Tuesday 30 April 2024

Έκθεση για σπουδές στη Γαλλία 2024

Την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου από τις 14:00 έως τις 20:00 στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης-Είσοδος ελεύθερη

Το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, πιστά στο ετήσιο ραντεβού τους με τους υποψήφιους σπουδαστές, διοργανώνουν και το 2024 την Έκθεση για τις Σπουδές στη Γαλλία με τη συμμετοχή πολλών γαλλικών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων και ανωτάτων σχολών.

Η Έκθεση θα διεξαχθεί με φυσική παρουσία και ελεύθερη είσοδο:

• Το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024, 10:00-18:00 στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος
  • Την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024, 14:00-20:00 στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης

Όπως κάθε χρόνο, σημαντικός αριθμός εκπαιδευτικών ιδρυμάτων συμμετέχει στην ετήσια έκθεση ενημέρωσης για τις σπουδές στη Γαλλία. Κοινό χαρακτηριστικό όλων είναι το διεθνές κύρος, η ποιότητα των φορέων υποδοχής διεθνών φοιτητών και η ενίσχυση της ελληνογαλλικής συνεργασίας.

Το ελληνικό κοινό θα έχει την ευκαιρία να ενημερωθεί για τα προγράμματα σπουδών που προσφέρουν τα γαλλικά εκπαιδευτικά ιδρύματα, να συναντήσει τους εκπροσώπους των ιδρυμάτων και να παρακολουθήσει θεματικές διαλέξεις για τις σπουδές στη Γαλλία.

Στη Γαλλία φοιτούν σήμερα περίπου 400.000 ξένοι φοιτητές και ο αριθμός των Ελλήνων φοιτητών φέτος έφτασε τους 3.235 το 2022-2023. Πρόκειται για αύξηση κατά 39% την τελευταία πενταετία.

Θεματικές διαλέξεις

Την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου – Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης (Αίθουσα Nehama):

Δια ζώσης και διαδικτυακά

14:30-15:30: Προπτυχιακές σπουδές: επιλογή κατεύθυνσης, διαδικασία εγγραφής, στέγαση.

Ομιλητής: Vincent Lambert, Υπεύθυνος του Campus France στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος

Στα ελληνικά

15:30-16:30: Στρογγυλό τραπέζι για τις Σπουδές Μηχανικών στη Γαλλία

Πανεπιστήμια που εκπροσωπούνται: École d’Ingénieurs Généraliste du Numérique (EFREI), Grenoble INP – UGA & Clermont-Auvergne INP, École nationale d’ingénieurs de Brest (ENIB)