Εγγραφές στο εργαστηριακό μάθημα επιλογής Παραγωγή Ντοκιμαντέρ (εαρινό 2017-18)

Αγαπητοί φοιτητές και αγαπητές φοιτήτριες,

από το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2017-18, προσφέρεται το μάθημα «ΔΗ5100 Παραγωγή Ντοκιμαντέρ» ως επιλογή της κατεύθυνσης Δημοσιογραφίας για φοιτητές/τριες του 6ου και 8ου εξαμήνου. Το μάθημα έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις (εργαστηριακό) και θα διεξάγεται κάθε Παρασκευή 11:30–14:00 στο εργαστήριο Η/Υ στη ΔΕΘ. Στόχος του είναι να εισαγάγει τους φοιτητές/τριες στην τέχνη της δημιουργίας ντοκιμαντέρ και να τους βοηθήσει να αναπτύξουν τις δεξιότητες που απαιτούνται στο πεδίο. Η αξιολόγηση θα γίνει στη βάση ενός ολοκληρωμένου ντοκιμαντέρ διάρκειας 5-10 λεπτών, ώστε να συνδυαστεί στην πράξη η εργαστηριακή και η δημιουργική εργασία των φοιτητών/τριών. Ο σχεδιασμός και προγραμματισμός των διαλέξεων/εργαστηρίων στοχεύει στη συνολική δημιουργική διαδρομή -αρχική ιδέα, ανάπτυξη, παραγωγή, μεταπαραγωγή- και με αυτόν τον τρόπο θα διδάσκεται και, παράλληλα θα ελέγχεται (μέσω διόρθωσης/ανατροφοδότησης), κάθε βήμα που θα οδηγεί στο τελικό παραδοτέο.

Επειδή το μάθημα είναι εργαστηριακό, υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των συμμετεχόντων και θα ληφθεί υπόψη το εξάμηνο και η επιτυχής παρακολούθηση του μαθήματος «Η γλώσσα του ντοκιμαντέρ». Επιπλέον, οι γενικές προαπαιτήσεις του μαθήματος είναι η διάθεση για δημιουργία και συνεργασία, η καλή χρήση Η/Υ και η δυνατότητα πρόσβασης σε κάποιο μέσο καταγραφής βίντεο, π.χ. DSLR camera, compact φωτογραφική μηχανή ή κινητό τηλέφωνο με δυνατότητες καταγραφής βίντεο και ακουστικά. Όσοι φοιτητές και φοιτήτριες ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το μάθημα καλούνται να συμπληρώσουν πλήρως τη φόρμα σε αυτόν τον σύνδεσμο https://goo.gl/forms/ooTLypqwFzOdAau32

Οι διδάσκοντες

Ελισάβετ Γεωργιάδου | egeorgiadou@jour.auth.gr