Saturday 20 April 2024

Προβολή του βραβευμένου Ντοκιμαντέρ «Αόρατοι» της Μαριάννας Κακαουνάκη.

Την Παρασκευή 11 Μαρτίου στην αίθουσα 319 στο κτίριο των Σχολών Νομικής και ΟΠΕ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, 14.30-17.00  θα γίνει προβολή του  βραβευμένου Ντοκιμαντέρ «Αόρατοι» της  Μαριάννας Κακαουνάκη.

Λίγα λόγια για το Ντοκιμαντέρ

«Ένα ζευγάρι εκπαιδευτικών, κατηγορούνται στην Τουρκία ως τρομοκράτες χωρίς κανένα στοιχείο. Ξεκινούν ένα  αβέβαιο ταξίδι προκειμένου να κερδίσουν την ελευθερία τους. Στην Ελλάδα όμως, πρέπει να μάθουν να ζουν με μια αβάσταχτη απώλεια. Μια ταινία για την τουρκική κοινότητα που διώκεται, τα μέλη της οποίας είναι πια έτοιμα να πουν την ιστορία τους»

Διεθνής Τύπος:

-Interview with Variety. Title: Thessaloniki Doc Fest Pic Trains Lens on ‘Invisible’ Victims of Turkey’s Political Crisis

CPH:DOX Publication: The Greek filmmaker Marianna Kakaounaki has created an acute political film with a human heart.

«Κατεξοχήν πολιτική ταινία με ανθρώπινη καρδιά»

Ελληνικός Τύπος:

Καθημερινή- Δ. Ρηγόπουλος: Η Κακαουνάκη κατάφερε να επιβληθεί σε ένα δημοσιογραφικά συναρπαστικό αλλά ταυτόχρονα ακατάβλητο τεχνικά και συναισθηματικά υλικό παραδίδοντας ένα κινηματογραφικό ντοκιμαντέρ υψηλού επιπέδου

ΕΦΣYΝ- Βένα Γεωργακοπούλου:  Στο ντοκιμαντέρ, υπόδειγμα ερευνητικής δημοσιογραφίας μπαίνουμε μέσα στις ζωές δύο οικογενειών. Η κάμερα γίνεται η σκιά τους. Το δράμα τους, ανθρώπινο αλλά και πολιτικό, το παρελθόν τους, το ελληνικό τους σήμερα αλλά και το άγνωστο μέλλον τους διαγράφονται σοφά, απλά και με συγκίνηση.

Monopoly.gr / Τάνια Γεωργακοπούλου: Τίποτα δεν μπορεί να σε προετοιμάσει για όλα όσα θα δεις στους «Αόρατους».

Φεστιβάλ:

• Cph:DOX, Official selection F:ACT Competition. (Παγκόσμια Πρεμιέρα)
  • 23rd Thessaloniki Documentary  Official Selection, Newcomers Competition/
  • fARAD Documentary Film Festival, Romania
  • 9th Aegean Docs International Documentary Film Festival Official selection
  • Chania Film Festival
  • North Dacota, Human Rights Film Festival
  • DocFest, Chalkida
  • The Greek Film Festival in Berlin
  • Kalamata International Filming Festival

Βραβεία

• Βραβείο Νέου Δημιουργού (Aegean Docs)