Friday 29 March 2024

'Travel Journalism and Communication' Πληροφορίες και Εγγραφή

Οι εγγραφές ολοκληρώθηκαν! Όσοι/ες δεν πρόλαβαν να δηλώσουν το μάθημα αυτό, μπορούν να το παρακολουθήσουν στο εαρινό εξάμηνο. Στο μάθημα αυτό, ακολουθώντας στρατηγικές διδασκαλίας και μάθησης της βιωματικής εκπαίδευσης, επιχειρείται η εξοικείωση των φοιτητών με την ξενόγλωσση ταξιδιωτική δημοσιογραφία και επικοινωνία. Εξετάζονται τα είδη και γένη έντυπης και ηλεκτρονικής ξενόγλωσσης ταξιδιωτικής δημοσιογραφίας και παρουσιάζονται στρατηγικές επικοινωνίας μέσω των νέων επικοινωνιακών εργαλείων (Κοινωνικά Μέσα). Στο μάθημα συνδυάζεται η θεωρητική κατάρτιση με βιωματικές δραστηριότητες και έρευνα πεδίου. Έτσι, οι φοιτητές εξερευνούν τόπους (π.χ. Θεσσαλονίκη) ως ταξιδευτές, αναζητούν στοιχεία ιστορικά και πολιτισμικά, βιώνουν τον καθημερινό τρόπο ζωής και αποτυπώνουν ψηφιακά ή παρουσιάζουν και μοιράζονται την εμπειρία τους, χρησιμοποιώντας πρακτικές της ταξιδιωτικής δημοσιογραφίας και εργαλεία των Κοινωνικών Μέσων. Το μάθημα  είναι αγγλόφωνο και το παρακολουθούν και φοιτητές Erasmus,  με τους οποίους θα συνεργαστείτε σε βιωματικές ασκήσεις και εργασίες. Η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική λόγω της φύσης του μαθήματος (βιωματικό) και ο τελικός βαθμός προκύπτει από τη συμμετοχή σας στις βιωματικές δραστηριότητες και εξωτερικές δράσεις κατά την ώρα του μαθήματος (50%), καθώς και από την τελική ομαδική εργασία (50%). Για πρώτη φορά, φέτος, το μάθημα θα διεξαχθεί σε μικρά τμήματα. Θα γίνουν δεκτά 20 άτομα για το χειμερινό εξάμηνο. Για τον λόγο αυτό παρακαλούμε να δηλώσετε άμεσα όσοι ενδιαφέρεστε να το παρακολουθήσετε. Θα τηρηθεί  σειρά προτεραιότητας.

Οι διδάσκουσες

Φ. Γαλατσοπούλου (fgal@jour.auth.gr)