Thursday 25 April 2024

Travel Journalism and Communication – Πληροφορίες και εγγραφή στο μάθημα

Στο μάθημα αυτό, ακολουθώντας στρατηγικές διδασκαλίας και μάθησης της βιωματικής εκπαίδευσης, επιχειρείται η εξοικείωση των φοιτητών με την ξενόγλωσση ταξιδιωτική δημοσιογραφία και επικοινωνία.  Στο μάθημα συνδυάζεται η θεωρητική κατάρτιση με βιωματικές δραστηριότητες/ ασκήσεις και έρευνα στο πεδίο. Θα αποκτήσετε βασικές γνώσεις για την ταξιδιωτική δημοσιογραφία, τα είδη άρθρων και τους τρόπους ψηφιακής αφήγησης. Θα γνωρίσετε και θα εξασκηθείτε με ψηφιακά εργαλεία και εφαρμογές για παραγωγή οπτικοακουστικών παραγωγών και θα κληθείτε να χρησιμοποιήσετε τα κοινωνικά μέσα για την παραγωγή ταξιδιωτικού περιεχομένου για υπεύθυνο και αειφόρο τουρισμό. Το μάθημα  είναι αγγλόφωνο και θα το παρακολουθήσουν μαζί σας και φοιτητές/τριες Erasmus,  με τους/τις οποίους/ες θα συνεργαστείτε σε μικρές ομάδες κατά τη διάρκεια των μαθημάτων. Το πρώτο μάθημα,  θα γίνει διαδικτυακά μέσω zoom την Τρίτη 20/2  στις 11:30. Η συμμετοχή στο μάθημα είναι υποχρεωτική. Ο αριθμός των ατόμων είναι περιορισμένος και απαιτείται προεγγραφή στο μάθημα αυτό. Η αίτηση για εγγραφή στο μάθημα γίνεται σε αυτήν την φόρμα https://forms.gle/xUUxV9Wg5JFV69uj6  Η φόρμα θα κλείσει μόλις συμπληρωθούν τα άτομα και αμέσως μετά θα τους σταλεί ο σύνδεσμος για το πρώτο μάθημα. Η διδάσκουσα Φ. Γαλατσοπούλου (fgal@jour.auth.gr)