Thursday 28 March 2024

Το “Report Racism” Workshop του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Προγράμματος Erasmus+ KA2 MATE έλαβε χώρα στις 30/10/20 στις εγκαταστάσεις του εργαστηρίου Εφαρμογών Πληροφορικής στα ΜΜΕ. Συμμετείχαν 25 φοιτητές μέσω της διαδικτυακής πλατφόρμας Zoom. Οι φοιτητές εκπαιδεύτηκαν πάνω σε πέντε θεματικές ενότητες: Προσεγγίζοντας το ζήτημα της Ρητορικής Μίσους, Ρητορική Μίσους VS Ελευθερία του Λόγου, Νομικό Πλαίσιο και Ρητορική Μίσους, Αλφαβητισμός στα ΜΜΕ (media literacy) και Διαπολιτισμική Επικοινωνία.
Το Ευρωπαϊκό έργο MATE (An Innovative, Student-Centered Approach to Intercultural Skills Acquisition for Students and Young Migrants) στοχεύει στην ενδυνάμωση των διαπολιτισμικών δεξιοτήτων ημεδαπών και αλλοδαπών φοιτητών. Το έργο συντονίζεται από την Κύπρο μέσω του M.M.C. Mediterranean Management Centre και στο οποίο συμμετέχουν εταίροι από την Ελλάδα, τη Γαλλία, την Ισπανία, την Αυστρία και τη Σουηδία. Ο εκπρόσωπος της Ελλάδος στο πρόγραμμα είναι το Εργαστήριο Εφαρμογών Πληροφορικής στα ΜΜΕ του Τμήματος Δημοσιογραφίας & ΜΜΕ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ).