Thursday 25 April 2024

MATEvent του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Προγράμματος Erasmus+ KA2 MATE

Τα τέσσερα MATEvents του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Προγράμματος Erasmus+ KA2 MATE  πραγματοποιήθηκαν στις 18/3/21 καθώς και στις 24/3/21 διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Zoom και συμμετείχαν 38 έλληνες και αλλοδαποί φοιητητές. Οι φοιτητές εκπαιδεύτηκαν πάνω σε θέματα τα οποία μπορούν να αυξήσουν τις διαπολιτιστικές ικανότητές τους που μπορούν να οδηγήσουν σε μείωση της ρητορικής μίσους που απευθύνεται σε αλλοδαπούς φοιτητές.

Το Ευρωπαϊκό έργο MATE (An Innovative, Student-Centered Approach to Intercultural Skills Acquisition for Students and Young Migrants) στοχεύει στην ενδυνάμωση των διαπολιτισμικών δεξιοτήτων ημεδαπών και αλλοδαπών φοιτητών. Το έργο συντονίζεται από την Κύπρο μέσω του M.M.C. Mediterranean Management Centre και στο οποίο συμμετέχουν εταίροι από την Ελλάδα, τη Γαλλία, την Ισπανία, την Αυστρία και τη Σουηδία. Ο εκπρόσωπος της Ελλάδος στο πρόγραμμα είναι το Εργαστήριο Εφαρμογών Πληροφορικής στα ΜΜΕ του Τμήματος Δημοσιογραφίας & ΜΜΕ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ).