Wednesday 24 April 2024

Nέα εργαστήρια επιχειρηματικότητας του Γραφείου Διασύνδεσης ΑΠΘ

Θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε αναφορικά με τα νέα εργαστήρια επιχειρηματικότητας του Γραφείου Διασύνδεσης ΑΠΘ. Τα εργαστήρια κατηγοριοποιούνται σε δύο αυτοτελείς κύκλους:

• Λευκή Ζώνη στην Επιχειρηματικότητα: αφορά φοιτητές και απόφοιτους του ΑΠΘ που δεν έχουν καμία γνώση στην επιχειρηματικότητα και θέλουν να μάθουν πώς να συντάσσουν ένα καινοτόμο επιχειρηματικό σχέδιο.
  • Μαύρη Ζώνη (master class) στην Επιχειρηματικότητα: αφορά φοιτητές και απόφοιτους του ΑΠΘ που έχουν βασικές γνώσεις για τη σύνταξη ενός επιχειρηματικού σχεδίου και ενδιαφέρονται να μάθουν πώς να επιβεβαιώσουν τις βασικές υποθέσεις του εγχειρήματός τους. Το συγκεκριμένο εργαστήριο βασίζεται στην μεθοδολογία Lean Startup και Customer Development!

Τα εργαστήρια έχουν βιωματικό χαρακτήρα, προϋποθέτουν προσωπική εργασία στο σπίτι και επικοινωνία με δυνητικούς πελάτες ενώ με την επιτυχή ολοκλήρωσή τους παρέχεται βεβαίωση συμμετοχής από το Γραφείο Διασύνδεσης Α.Π.Θ.

Για περισσότερες πληροφορίες: https://dasta.auth.gr/cmsitem.aspx?sid=2&id=505

Εμμανουήλ Χατζηγιάννης
Σύμβουλος Επιχειρηματικότητας
2ο Περιφερειακό Γραφείο Διασύνδεσης Α.Π.Θ.