Thursday 18 April 2024

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ: Intercultural Summer Academies in Germany and Turkey

Σας ενημερώνουμε ότι δύο (2) θερινά σχολεία θα πραγματοποιηθούν στη Γερμανία (Summer Academy on Intercultural Experience, Κarlsruhe, 20‒31/7/2015) και στην Τουρκία (Summer Academy on Sustainability from an Intercultural Perspective, Κωνσταντινούπολη, 3‒14/8/2015) αντίστοιχα.

Για τη συμμετοχή προβλέπονται υποτροφίες μερικούς απαλλαγής από το κόστος. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλλουν σχετική αίτηση για την υποτροφία, χωριστά από την αίτησή τους για τη συμμετοχή στο θερινό σχολείο που επιθυμούν. Για την οριστικοποίηση της αίτησης στο σχολείο απαιτείται σχετική προκαταβολή, την οποία οι υπότροφοι θα πάρουν πίσω μετά την επιτυχή παρακολούθηση του προγράμματος. Όσοι δεν επιθυμούν να συμμετέχουν χωρίς υποτροφία, μπορούν να ΜΗΝ καταθέσουν την προκαταβολή, μέχρις ότου ενημερωθούν σχετικά με το αποτέλεσμα της αίτησής τους για υποτροφία και μπορούν να ακυρώσουν την αίτηση συμμετοχής τους στο σχολείο χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

Αίτηση συμμετοχής στα σχολεία μπορεί να υποβάλει οποιοσδήποτε (φοιητής/νέος επαγγελματίας), ηλικίας έως 35 ετών. Τα κριτήρια της υποτροφίας είναι η εμπειρία σε διαπολιτισμικά θέματα (π.χ. σπουδές/πρακτική άσκηση στο εξωτερικό, προγράμματα ανταλλαγής με το εξωτερικό), επίπεδο γλωσσομάθειας στην Αγγλική γλώσσα (Γ1 κατά προτίμηση), ακαδημαϊκές επιδόσεις των τελευταίων 2 ετών, αποδεδειγμένη ενεργός συμμετοχή σε δράσεις κοινωνίας πολιτών (π.χ. εθελοντισμός, εκπροσώπηση σε μαθητικά/φοιτητικά συμβούλια/οργανώσεις).

Οι αιτήσεις για την υποτροφία υποβάλλονται ηλεκτρονικά έως 31 Μαρτίου 2015.

Για όλες τις λεπτομέρειες σχετικά με τα θερινά σχολεία (πρόγραμμα, συχνές ερωτήσεις, στοιχεία επικοινωνίας), καθώς και τις αιτήσεις (αίτηση συμμετοχής στο σχολείο, αίτηση υποτροφίας) οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να ανατρέχουν στις αντίστοιχες ιστοσελίδες:

• Summer Academy on Intercultural Experience (Karlshochshcule International University, Karlsruhe, 20‒31/7/2015): http://summeracademy-karlsruhe.org/
    Για αυτό το σχολείο, η υποτροφία δεν αφορά το κόστος διαμονής, καθώς ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στο κόστος του προγράμματος. Απορίες/διευκρινίσεις στο email: contact@summeracademy-karlsruhe.org
  • Summer Academy on Sustainability from an Intercultural Perspective (Istanbul Kultur University, Κωνσταντινούπολη, 3‒14/8/2015): http://summeracademy-istanbul.org/
    Για αυτό το σχολείο, η υποτροφία περιλαμβάνει και το κόστος διαμονής/διατροφής, καθώς αυτό συμπεριλαμβάνεται στο κόστος του προγράμματος. Επιπρόσθετα, οι υπότροφοι υποχρεούνται να υποβάλουν αναφορά μίας (1) σελίδας, μετά το τέλος του προγράμματος. Απορίες/διευκρινίσεις στο email: contact@summeracademy-instanbul.org

Δείτε τα σχετικά ενημερωτικά φυλλάδια