Saturday 20 April 2024

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΘΕΡΙΝΩΝ (ON LINE) ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση προγράμματος υποτροφιών απαλλαγής από τα τέλη φοίτησης για θερινά online μαθήματα γαλλικής γλώσσας, σε ομόσπονδα πανεπιστήμια της Βαλλονίας (Βέλγιο) ως εξής:

• Universite de Mons: θερινό πρόγραμμα (4-16 Ιουλίου 2022) γαλλικής γλώσσας με εξειδίκευση στον τομέα των διεθνών σχέσεων. Απευθύνεται σε διπλωμάτες ή δημοσίους υπαλλήλους που εργάζονται στον τομέα των διεθνών σχέσεων. Απαιτείται, κατά ενότητα (γραπτός/προφορικός λόγος, παραγωγή/κατανόηση λόγου), διαφορετικό επίπεδο γνώσης της γαλλικής γλώσσας από Α2 έως Β2.
  • Universite Catholique de Louvain: θερινό πρόγραμμα (25 Ιουλίου-12 Αυγούστου 2022) στη διδακτική της γαλλικής ως ξένης γλώσσας. Απευθύνεται σε μέλλοντες και μέλλουσες διδάσκοντες και διδάσκουσες της γαλλικής γλώσσας ως ξένης/δεύτερης. Απαιτείται γνώση της γαλλικής γλώσσας σε επίπεδο Β2.
  • Universite de Liège: θερινό πρόγραμμα (1-12 Αυγούστου 2022) στη διδακτική της γαλλικής ως ξένης γλώσσας. Απευθύνεται σε μέλλοντες και μέλλουσες διδάσκοντες και διδάσκουσες της γαλλικής γλώσσας ως ξένης/δεύτερης. Απαιτείται γνώση της γαλλικής γλώσσας σε επίπεδο C1.
  • Universite Libre de Bruxelles: θερινό πρόγραμμα (15 Ιουλίου-5 Αυγούστου 2022) γαλλικής γλώσσας και λογοτεχνίας, με έμφαση στην πολιτιστική κληρονομιά της βελγικής γαλλοφωνίας. Απευθύνεται σε φοιτητές και φοιτήτριες με καλή γνώση της γαλλικής γλώσσας που αντιστοιχεί σε επίπεδο Α1 τουλάχιστον.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται έως την 20η Μαϊου 2022 στο Τμήμα Φοιτητικών Θεμάτων και Υποτροφιών του ΥΠΑΙΘ