Friday 29 March 2024

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ McGILL (ΚΑΝΑΔΑΣ)

Σύμφωνα προς το έγγραφο 154578/Η1/13.12.2022 του ΥΠΑΙΘ, σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με το Πρόγραμμα Υποτροφιών Αριστείας, προς Έλληνες/Ελληνίδες, του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, για μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο McGill του Καναδά.

Η υποτροφία χορηγεί πλήρη απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης και ετήσιο επίδομα διαβίωσης τουλάχιστον 15.000 για ένα έτος, με δυνατότητα ανανέωσης για ακόμη ένα έτος.

Η προθεσμία υποβολής της αίτησης ορίζεται ανά ακαδημαϊκή μονάδα του Πανεπιστημίου McGill. Προθεσμία υποβολής πρότασης υποψηφίου από την ακαδημαϊκή μονάδα στην Υπηρεσία Μεταπτυχιακών Σπουδών του εν λόγω Πανεπιστημίου είναι η 15η Μαρτίου κάθε έτος.