Wednesday 24 April 2024

Το Τμήμα Δημοσιογραφίας & ΜΜΕ του ΑΠΘ συμμετέχει στο Evia Film Project με τη στήριξη του iMEdD

Το Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προσκλήθηκε από τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό iMEdD να συμμετάσχει στο Evia Film Project που διοργανώνει το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης τον Ιούνιο του 2022 στη Βόρεια Εύβοια. Στην ομάδα μετέχουν μεταπτυχιακοί φοιτητές/τριες της κατεύθυνσης Πολιτισμού του Τμήματος, καθώς και προπτυχιακοί φοιτητές/τριες, με υπεύθυνους τους κ. Νίκο Παναγιώτου, κ. Ζωή Βερβεροπούλου, κ. Ελισάβετ Τζίνα Γεωργιάδου.

Το πρόγραμμα θα είναι εντατικό και ιδιαίτερα χρήσιμο για το δυναμικό του τμήματος, καθώς μεταξύ προβολών και άλλων δράσεων, η ομάδα θα παρακολουθήσει και δύο masterclasses από το iMEdD για θέματα περιβαλλοντικής δημοσιογραφίας. Την Παρασκευή 17 Ιουνίου στην Αγία Άννα ο σκηνοθέτης και δημοσιογράφος Γιώργος Αυγερόπουλος θα μιλήσει για τη δημοσιογραφία στην παραγωγή ενός ντοκιμαντέρ για το περιβάλλον, ενώ το Σάββατο 18 Ιουνίου στη Λίμνη η δημοσιογράφος περιβαλλοντικών θεμάτων Κατερίνα Χριστοφιλίδου θα εστιάσει στο ρεπορτάζ πίσω από μια ταινία για το περιβάλλον, προτείνοντας έναν πρακτικό οδηγό.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα το iMEdD, χάρη στο οποίο είναι δυνατή η συμμετοχή μας αυτή.