Friday 29 March 2024

Προκήρυξη Διδακτορικών Σπουδών στο Εργαστήριο Πολιτικής Επικοινωνίας

Το Εργαστήριο Πολιτικής Επικοινωνίας του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προσκαλεί την υποβολή αιτήσεων για την εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής σε ζητήματα που άπτονται των γνωστικών-ερευνητικών αντικειμένων του και πιο συγκεκριμένα στις ακόλουθες θεματικές:

• Τη δημοσιογραφική / πολιτικο-επικοινωνιακή κάλυψη (π.χ. με ανάλυση περιεχομένου) επίμαχων ζητημάτων της τρέχουσας πολιτικής πράξης (περιπτωσιολογικά ή συγκριτικά),
  • Την ανάλυση τρόπων / μεθόδων διεξαγωγής προεκλογικών εκστρατειών από τα κόμματα και τους δρώντες του πολιτικο-επικοινωνιακού στερεώματος στη δημοσιότητα με έμφαση στην κριτική αξιολόγηση της ‘άσκησης επιρροής’,
  • Την ανάλυση δημοσιογραφικής / δημοσιολογικής ‘άσκησης επιρροής’ στα ψηφιακά, διαδραστικά Μέσα κοινωνικής δικτύωσης,
  • Την εξέταση των σχέσεων και των μετεξελισσόμενων ρόλων στο κεντρικό πολιτικό τρίπτυχο: πολίτες-δημοσιογράφοι/ΜΜΕ-πολιτικοί,
  • Την πολιτικο-επικοινωνιακή δυναμική και τις διαμορφούμενες, μεταλλασσόμενες τάσεις ιδίως ανάμεσα στα παραδοσιακά μαζικά ΜΜΕ και τα ‘νέα’ ψηφιακά, διαδραστικά ‘Μέσα των πολιτών’,
  • Την ανάλυση των τρόπων κάλυψης της ελληνικής κρίσης, αλλά και παρεμφερών κρίσεων και μείζονων διακινδυνεύσεων από εγχώρια και διεθνή Μέσα,
  • Θεωρητικά ζητήματα για το ρόλο των Μέσων και ιδίως των σχέσεων εξουσίας όπως αυτές διαμορφώνονται και παγιώνονται στη δημόσια σφαίρα και τη διεθνοποιούμενη / παγκοσμιοποιούμενη πολιτικο-επικοινωνιακή κονίστρα.

Η ελάχιστη χρονική διάρκεια μελέτης και έρευνας για την απόκτηση Διδακτορικού Διπλώματος ορίζεται σε τρία (3) πλήρη ημερολογιακά έτη.

Οι υποψήφιοι θα γίνουν δεκτοί, μετά από αξιολόγηση του βιογραφικού και της ερευνητικής τους πρότασης και πρέπει, σύμφωνα με τα κριτήρια του άρθρου 9 του ν.3685/2008, να είναι κάτοχοι Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (ΜΔΕ) από Πανεπιστήμια της ημεδαπής ή από ομοταγή, αναγνωρισμένα ιδρύματα της αλλοδαπής.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Τα δικαιολογητικά που θα πρέπει να καταθέσουν οι υποψήφιοι είναι:

1. Αίτηση
2. Αναλυτικό Βιογραφικό σημείωμα
3. Αντίγραφο πτυχίου/διπλώματος
4. Αντίγραφο Μεταπτυχιακού Τίτλου Σπουδών
5. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας (με ακριβή Μ.Ο.)
6. Αντίγραφο αναλυτικής βαθμολογίας μεταπτυχιακών μαθημάτων
7. Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας
8. Δύο συστατικές επιστολές, εκ των οποίων η μια τουλάχιστον να προέρχεται από καθηγητή ο οποίος έχει διδάξει τον υποψήφιο
9. Αποδεικτικό γνώσης ξένης γλώσσας και αποδεικτικό επάρκειας στη χρήση ψηφιακών ερευνητικών εφαρμογών
10. Επιστημονικές Δημοσιεύσεις, Διακρίσεις (εάν υπάρχουν)
11. Αποδεικτικά Επαγγελματικής Εμπειρίας (εάν υπάρχουν)
12. Αναλυτική έκθεση για τα επιστημονικά και επαγγελματικά ενδιαφέροντά τους και τους λόγους για τους οποίους ενδιαφέρονται για Διδακτορικές Σπουδές και κυρίως για το προτεινόμενο θέμα που έχουν επιλέξει
13. Σύντομη ερευνητική πρόταση (περ. 600-800 λέξεις)

Σε περίπτωση που οι τίτλοι σπουδών έχουν χορηγηθεί από ΑΕΙ του εξωτερικού, θα πρέπει να υποβληθούν και σχετικές βεβαιώσεις αναγνώρισης/ισοτιμίας από το ΔΟΑΤΑΠ/ΔΙΚΑΤΣΑ, ή, σε περίπτωση, που αυτές δεν έχουν ακόμη εκδοθεί, βεβαίωση ότι έχει κατατεθεί σχετική αίτηση.

Μετά την εξέταση των παραπάνω στοιχείων θα οριστεί ημερομηνία και ώρα συνέντευξης για την οποία θα ενημερωθούν οι υποψήφιοι από τη Γραμματεία & την ιστοσελίδα του Τμήματος.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν υποψηφιότητα στη Γραμματεία του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, Εγνατίας 46, Θεσσαλονίκη, μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2015 (σφραγίδα ταχυδρομείου).

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στη Σοφία Καϊτατζή-Γουίτλοκ, Καθηγήτρια του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ στο e-mail: sophika@jour.auth.gr με την ένδειξη : ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.