Thursday 28 March 2024

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΈΤΟΣ 2022-2023 ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ-ΑΛΛΟΓΕΝΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ ΕΚΤΟΣ Ε.Ε.) ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ Ή ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ Ε.Ε.

Σύμφωνα με την φ.152/108340/Α5/7.9.2022 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι εγγραφές των επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με τις κατηγορίες των:

α) Αλλοδαπών – Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων χωρών εκτός Ε.Ε.
και
β) Αλλοδαπών-Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών μελών της Ε.Ε. (συμπεριλαμβανομένων των επιτυχόντων αποφοίτων Λυκείων της Κυπριακής Δημοκρατίας, οι οποίοι είχαν συμμετοχή στις παγκύπριες εξετάσεις και κατέχουν βεβαίωση πρόσβασης του τρέχοντος έτους 2022)

θα γίνουν από 12 μέχρι και 19 Σεπτεμβρίου 2022.

Για την εγγραφή τους, οι επιτυχόντες/ούσες με την παραπάνω κατηγορία, εισαγόμενοι/ες στα Τμήματα και την Εισαγωγική Κατεύθυνση του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, για το ακαδημαϊκό έτος  2022-2023, καλούνται, στις παραπάνω ημερομηνίες, να:

Βήμα 1ο :

Επισκεφτούν την ιστοσελίδα https://register.auth.gr/ για α) καταχώρηση των στοιχείων (ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής) και β) υποβολή (upload) των απαιτούμενων δικαιολογητικών. Συγκεκριμένα:

Α. μία (1) φωτογραφία τύπου αστυνομικής ταυτότητας

Β. ευκρινές φωτοαντίγραφο του διαβατηρίου/άλλου επίσημου εγγράφου  με φωτοτυπία που να πιστοποιεί την ταυτότητά τους ή της άδειας παραμονής τους αν διαμένουν στην Ελλάδα και

Γ. τα απαιτούμενα κατά νόμο δικαιολογητικά όπως προβλέπονται από την ανωτέρω εγκύκλιο

Βήμα 2ο  : υποβάλετε στη Γραμματεία του Τμήματος α) την αίτηση εγγραφής (εκτύπωση από τον browser της ηλεκτρονικής αίτησης και υπογραφής αυτής) και β) τα υποβληθέντα στην πλατφόρμα δικαιολογητικά (Α.Β.Γ)., και την προβλεπόμενη Υπεύθυνη Δήλωση, πρότυπο της οποίας είναι αναρτημένο στην πλατφόρμα)

Στις ίδιες ημερομηνίες και με τα παραπάνω δικαιολογητικά (Α, Β, Γ), υποβάλετε αίτηση εγγραφής και την προβλεπόμενη Υπεύθυνη Δήλωση, σύμφωνα με το παρόν υπόδειγμα, απευθείας στη Γραμματεία του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μ.Μ.Ε. (Εγνατία 46, 1ος όροφος), χωρίς καταχώρηση στοιχείων στην πλατφόρμα:

Α. Οι επιτυχόντες/ούσες των παραπάνω κατηγοριών, που εισαχθήκατε στα Τμήματα και την Εισαγωγική Κατεύθυνση του ΑΠΘ, για τα ακαδημαϊκά έτη 2020-2021 και 2021-2022, εφόσον προηγουμένως έχετε αποκτήσει την απαιτούμενη βεβαίωση γνώσης της ελληνικής γλώσσας (Β2). Σε αντίθετη περίπτωση, οι επιτυχόντες/-ούσες ακ. Έτους 2020-2021 χάνετε το δικαίωμα εγγραφής σας.

Β. Οι επιτυχόντες (άρρενες με κυπριακή καταγωγή), ακ. Έτους 2021-2022, της ειδικής κατηγορίας της παρ.4Β1, του άρθρου 1 της με Φ.151/82115/Α5 της Υπουργικής  Απόφασης (ΦΕΚ 1873Β/2017),  που υποχρεούνται να υπηρετήσουν τη θητεία τους στην Κύπρο, εφόσον έχετε πλέον αποκτήσει τη σχετική βεβαίωση της Κυπριακής Πολιτείας μετά την απόλυσή σας από τις τάξεις του στρατού. Για τους συγκεκριμένους και μόνο επιτυχόντες, παρέχεται η δυνατότητα εγγραφής στο ίδιο ακαδημαϊκό έτος με αυτό της εισαγωγής τους (2022-23), εφόσον αποκτήσετε τη σχετική βεβαίωση έως τις 15 Νοεμβρίου 2022.

Η υποβολή της αίτησης, της Υπεύθυνης Δήλωσης και των κατά νόμο προβλεπόμενων δικαιολογητικών μπορεί να πραγματοποιηθεί από τους επιτυχόντες και τις επιτυχούσες είτε αυτοπροσώπως ή από άλλο εξουσιοδοτημένο από εσάς τους ίδιους και τις ίδιες πρόσωπο είτε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή και απόδειξη παραλαβής στη Γραμματεία του Τμήματος  (με την ένδειξη στο φάκελο: για εγγραφή αλλοδαπού-αλλογενούς).

Η ταχυδρομική διεύθυνση είναι:

Γραμματεία Τμήματος (Δημοσιογραφίας και Μ.Μ.Ε.
Εγνατία 46
Θεσσαλονίκη 546 25

Στις περιπτώσεις που απαιτείται βεβαίωση/πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής γλώσσας, η ολοκλήρωση της εγγραφής μπορεί να γίνει α) για τους επιτυχόντες/-ούσες ακ. έτους 2021-22 είτε το τρέχον (2022-23) είτε το επόμενο (2023-24) ακαδημαϊκό έτος, βάσει της Φ.153/66380/Α5/8-6-2021 (ΦΕΚ 2449Β) και β) για τους επιτυχόντες/-ούσες ακ. έτους 2022-23, το επόμενο (2023-24), με την κατάθεση της βεβαίωσης/πιστοποιητικού στη Γραμματεία του Τμήματος εισαγωγής σας, στην προθεσμία εγγραφών της οικείας ειδικής κατηγορίας που ορίζεται ανά ακαδημαϊκό έτος από το Υπουργείο. Ωστόσο, η κατάθεση/έλεγχος των λοιπών δικαιολογητικών που απαιτούνται για την ένταξή σας σε αυτή την ειδική κατηγορία μπορεί να πραγματοποιηθεί και φέτος (2022-23).

Για τις επικυρώσεις και μεταφράσεις των δικαιολογητικών που εκδίδονται από ξένη υπηρεσία/σχολείο/άλλη αρμόδια αρχή ή την υποβολή δημοσίων εγγράφων της Ελλάδας διαβάστε τις αντίστοιχες παραγράφους της ανωτέρω εγκυκλίου (σ. 7-8)

Για οποιαδήποτε τεχνική δυσκολία ως προς την είσοδό σας στην εφαρμογή και τη συμπλήρωση των στοιχείων σας, μπορείτε να επικοινωνείτε με την εξυπηρέτηση χρηστών του Κέντρου Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης ΑΠΘ στο τηλ: 2310 999000 ή στο email: support@auth.gr

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ-ΑΛΛΟΓΕΝΩΝ/ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΣ

Κατόπιν α) ερωτημάτων ενδιαφερομένων και β) διευκρινίσεων από το ΥΠΑΙΘ, σας ενημερώνουμε ότι έχει τροποποιηθεί, σύμφωνα προς τη Φ.152/108340/Α5/7.9.2022 (σ. 2, Σημείωση 1), η ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών για τις εγγραφές αλλοδαπών, στο σκέλος που αφορά ειδικά τους επιτυχόντες άρρενες με κυπριακή καταγωγή.