Tuesday 16 April 2024

Εγγραφές αλλοδαπών αλλογενών αποφοίτων λυκείου εκτός και εντός ΕΕ 221-2022

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων Φ. 152/118927/Α5/22-09-2021, οι εγγραφές των επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με τις κατηγορίες των;

α) Αλλοδαπών – Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων χωρών εκτός Ε.Ε. και

β) Αλλοδαπών-Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών μελών της Ε.Ε. (συμπεριλαμβανομένων των επιτυχόντων αποφοίτων Λυκείων της Κυπριακής Δημοκρατίας, οι οποίοι είχαν συμμετοχή στις παγκύπριες εξετάσεις και κατέχουν βεβαίωση πρόσβασης του τρέχοντος έτους 2021-2022)

θα γίνουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από 23 μέχρι και 30 Σεπτεμβρίου 2021.

Για την εγγραφή τους, οι επιτυχόντες/ούσες με την παραπάνω κατηγορία, εισαγόμενοι/ες στα Τμήματα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, καλούνται, στις παραπάνω ημερομηνίες, να:

Βήμα 1ο :

Επισκεφτούν την ιστοσελίδα https://register.auth.gr/

Για τη σύνδεση απαιτείται:

Α. κωδικός υποψηφίου

Β. έτος γέννησης

Στη συνέχεια:

Γ. Συμπληρώνουν τα στοιχεία τους με ΠΕΖΑ (μικρά) γράμματα (αντί των κεφαλαίων που εμφανίζονται),

Δ. συμπληρώνουν τα υποχρεωτικά πεδία και

Ε. μεταφορτώνουν τα δικαιολογητικά που απαιτούνται (στην καρτέλα «Έγγραφα»)
Υπάρχει δυνατότητα ΠΡΙΝ την ΥΠΟΒΟΛΗ, να αφαιρέσουν τυχόν λανθασμένα δικαιολογητικά (πατώντας Χ) και να ανεβάσουν εκ νέου τα σωστά.

ΣΤ Με την ολοκλήρωση των παραπάνω, πατούν ΥΠΟΒΟΛΗ.

Βήμα 2ο  :

Οι υποψήφιοι οφείλουν να καταθέσουν αίτηση με όλα τα δικαιολογητικά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην προθεσμία από 23 Σεπτεμβρίου έως και 30 Σεπτεμβρίου 2021:

οι ίδιοι αυτοπροσώπως (Ιος όροφος, κτιρίου Εγνατία 46, ώρα 11-13).

– είτε άλλο εξουσιοδοτημένο από αυτούς πρόσωπο ή, εναλλακτικά,

– με ταχυδρομική αποστολή της αίτησης και των δικαιολογητικών των επιτυχόντων με συστημένη επιστολή και απόδειξη παραλαβής, λόγω των ειδικών συνθηκών που έχουν προκύψει από την πανδημία του COVID-19.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να πληρούν τις προϋποθέσεις και να έχουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά της κατηγορίας τους.

Διευκρινίζουμε ότι:

H ηλεκτρονική καταχώριση στοιχείων στο περιβάλλον register.auth.gr είναι υποχρεωτική ΜΟΝΟ για τους επιτυχόντες του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022.

Για:

• οποιαδήποτε τεχνική δυσκολία ως προς την είσοδο στην εφαρμογή και τη συμπλήρωση των στοιχείων ή
  • σε περίπτωση αδυναμίας πρόσβασης σε υπολογιστικό σύστημα, εφόσον δεν διαθέτετε υπολογιστή μπορείτε να επικοινωνείτε με την εξυπηρέτηση χρηστών του Κέντρου Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης ΑΠΘ στο τηλ: 2310 999000 ή στο email: support@auth.gr

ΚΥΠΡΙΟΙ ΑΡΡΕΝΕΣ ΠΟΥ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΘΗΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Μόνο στους επιτυχόντες (άρρενες) της ειδικής κατηγορίας της παρ. 4Β1, του άρθρου 1 της με Φ.151/82115/A5 Υπουργικής Απόφασης (ΦΕΚ 1873Β/2017), με κυπριακή καταγωγή, που υποχρεούνται να υπηρετήσουν τη θητεία τους στην Κύπρο, εφόσον έχουν πλέον αποκτήσει τη σχετική βεβαίωση της Κυπριακής Πολιτείας μετά την απόλυσή τους από τις τάξεις του στρατού, παρέχεται η δυνατότητα εγγραφής στο ίδιο ακαδημαϊκό έτος (2021-22), εφόσον αποκτήσουν τη σχετική βεβαίωση έως τις 15 Νοεμβρίου 2020.

ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ Β2 ΓΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Στις περιπτώσεις που απαιτείται βεβαίωση/πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής γλώσσας και ο επιτυχών/ούσα δεν την/το έχει αποκτήσει ακόμη, η ολοκλήρωση της εγγραφής μπορεί να γίνει τον αμέσως επόμενο χρόνο (2022-23) από την εισαγωγή (2021-2022), με την κατάθεση της βεβαίωσης/πιστοποιητικού στη Γραμματεία του Τμήματος εισαγωγής τους, στην προθεσμία εγγραφών της οικείας ειδικής κατηγορίας που θα ορίσει το Υπουργείο. Ωστόσο, η κατάθεση/έλεγχος των λοιπών δικαιολογητικών που απαιτούνται για την ένταξή τους σε αυτή την ειδική κατηγορία μπορεί να πραγματοποιηθεί και φέτος (2021-22).

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ΟΥΣΕΣ 2019-2020 ΚΑΙ 2020-2021

Μέσα στις ίδιες προθεσμίες, καλούνται να προσέλθουν στη Γραμματεία του Τμήματος
εισαγωγής, χωρίς καταχώριση στοιχείων στην πλατφόρμα https://register.auth.gr, προκειμένου να πραγματοποιήσουν την εγγραφή τους:

• Οι επιτυχόντες/ούσες των παραπάνω κατηγοριών, που εισήχθησαν στις Σχολές και στα Τμήματα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 και 2020-2021 και δεν είχαν αποκτήσει ακόμη την απαιτούμενη βεβαίωση/πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής γλώσσας. Σε αντίθετη περίπτωση χάνουν το δικαίωμα εγγραφής τους.
  • Εισαχθέντες/είσες του ακαδημαϊκού έτους 2019-2020, 2020-2021 ΔΕΝ θα καταχωρίσουν
    στοιχεία στο σύστημα register.auth.gr και θα προσέλθουν απευθείας στις Γραμματείες για
    εγγραφή.