Friday 19 April 2024

Διήμερο σεμινάριο – workshop με τίτλο: Ideology and manipulation in travel documentaries: a cognitive-semiotic approach

Στις 17 και 18 Οκτωβρίου ο SemioLogos- Σύλλογος Μεταπτυχιακών Αποφοίτων και Φοιτητών Σημειωτικής ΑΠΘ σε συνεργασία με το Canterbury Christ Church University και με εισηγητή τον Jacopo Castaldi διοργανώνει διήμερο σεμινάριο – workshop με τίτλο:

Το σεμινάριο θα λάβει χώρα στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης στις εξής αίθουσες:

1ο Μάθημα: Δευτέρα 17 Οκτωβρίου, 16:00-18:30. Αίθουσα 1, Υπόγειο Παλιάς Φιλοσοφικής Σχολής.
Το πρώτο μάθημα αφορά την ανάλυση της ιδεολογίας, μέσα από το πρίσμα των θεωριών του Gramsci και του κριτικού ρεαλισμού, την παρουσίαση βασικών εννοιών στην έρευνα για την πολυτροπικότητα.

2ο Μάθημα: Τρίτη 18 Οκτωβρίου, 18:00-20:00. Εργαστήριο Σημειωτικής, Ισόγειο Νέας Φιλοσοφικής.
Το δεύτερο μάθημα θα έχει τη μορφή εργαστηρίου. Στόχος του εργαστηρίου είναι να εξετάσουν οι συμμετέχοντες πώς οι θεωρητικές προσεγγίσεις που καλύπτονται στο πρώτο μάθημα, μπορούν να εφαρμοστούν στα δικά τους ερευνητικά έργα. Προτρέπουμε θερμά τους συμμετέχοντες, να φέρουν κάποια δικά τους δεδομένα.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενες και ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν στο e-mail: semiologos.auth@gmail.com

Βρείτε μας εδώ: website
e-mail: semiologos.auth@gmail.com