Saturday 20 April 2024

Ανακοίνωση για έκδοση τίτλων σπουδών φοιτητών που θα ορκίζονταν στις 29/03/2021

Στα πλαίσια των μέτρων διαφύλαξης της δημόσιας υγείας από τον κορωνοϊό COVID-19 αναβλήθηκαν οι τελετές ορκωμοσίας διπλωματούχων του Τμήματός μας.

Σύμφωνα με την τροποποίηση του Εσωτερικού Κανονισμού του ΑΠΘ, (ΦΕΚ 1552/23-4-2020 τ. Β΄) και οδηγίες από την Πρυτανεία του ΑΠΘ, σας πληροφορούμε τα εξής για φοιτητές που έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους.

1. Φοιτητές που επιθυμούν να ορκιστούν και να λάβουν δίπλωμα όπου θα αναφέρεται ότι ορκίστηκαν, θα πρέπει να περιμένουν τελετή ορκωμοσίας όποτε αυτή γίνει, εντός του του 2021. Μπορούν όμως να αιτηθούν και να παραλάβουν βεβαίωση περάτωσης σπουδών.
  2. Φοιτητές που επιλέξουν να λάβουν τώρα τους τίτλους σπουδών, στους οποίους δεν θα αναφέρεται ότι ορκίστηκαν αλλά ότι «έλαβαν δίπλωμα» στις 29/03/2021 και δεν θα παραβρεθούν σε μελλοντική ορκωμοσία.
  3. Φοιτητές που θα επιλέξουν να λάβουν τώρα τους τίτλους σπουδών, στους οποίους δεν θα αναφέρεται ότι ορκίστηκαν αλλά ότι «έλαβαν δίπλωμα» στις 29/03/2021 και θα παραβρεθούν σε μελλοντική ορκωμοσία. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα αλλάξει το κείμενο του τίτλου σπουδών με την ένδειξη «ορκίστηκε» αλλά θα παραμείνει με την ένδειξη «έλαβε δίπλωμα».

Παρακαλούνται οι φοιτητές, να αποστείλουν ηλεκτρονικό μήνυμα στη Γραμματεία όπου θα δηλώνουν ξεκάθαρα ποια δυνατότητα επιλέγουν, από τις 22/02/21 έως και 05/03/2021.

Στη συνέχεια θα κληθούν από τη γραμματεία για να παραλάβουν τους τίτλους σπουδών τους.

Επίσης, οι φοιτητές θα πρέπει να επιστρέψουν:

α)  Βιβλιάριο Υγείας ΑΠΘ (για όσους έχει εκδοθεί)

β)  Ακαδημαϊκή Ταυτότητα

γ)  Βεβαίωση από τη βιβλιοθήκη του Τμήματος, ότι δεν οφείλει κανένα βιβλίο και ότι έχει παραδοθεί σε CD η Πτυχιακή Εργασία.

δ)  Βεβαίωση διαγραφής από τη φοιτητική εστία ( για όσους διέμεναν).

Η Γραμματεία χορηγεί ένα αντίγραφο πτυχίου, μια αναλυτική βαθμολογία και ένα Παράρτημα Διπλώματος στα Ελληνικά και στα Αγγλικά, δωρεάν κατόπιν αίτησης.

Σε περίπτωση που θέλετε μεμβράνη πτυχίου ή περισσότερα αντίγραφα από αυτά που χορηγούνται δωρεάν χρειάζεται να προσκομίσετε παράβολο καταθέτοντας το αντίστοιχο ποσό στον Ειδικό Λογαριασμό 5272-041780-361 σε οποιοδήποτε υποκατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς. Το κόστος για κάθε πιστοποιητικό είναι:

• Αντίγραφο πτυχίου έξι (6) ευρώ
  • Αναλυτική βαθμολογία έξι (6) ευρώ
  • Πιστοποιητικά διάφορα έξι (6) ευρώ
  • Μεμβράνη πτυχίου τριάντα δύο (32) ευρώ

Τηλέφωνο εξυπηρέτησης φοιτητών: 2310/992055 κ. Σαραλή
Mail: info@jour.auth.gr

Θεσσαλονίκη, 15-02-2021
Η Προϊσταμένη της Γραμματείας του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μ.Μ.Ε.
Γεωργία Καδινοπούλου