Thursday 25 April 2024

Εξετάσεις Ιούνη για επί πτυχίω φοιτητές για το μάθημα Κοινωνική Ιστορία των ΜΜΕ

Μετά από δικαιολογημένες ερωτήσεις που έχουν διατυπωθεί για τον τρόπο διεξαγωγής των εξετάσεων για το μάθημα Κοινωνική Ιστορία των ΜΜΕ τον Ιούνιο για τους επί πτυχίω φοιτητές ΚΑΙ ΜΟΝΟ (μετά την αλλαγή εξαμήνου και διδάσκοντα) διευκρινίζονται τα εξής:

– Οι εξετάσεις θα γίνουν με βάση την ύλη που υπήρχε όταν δίδασκα το μάθημα διδάσκονταν από τον κ. Βασίλη Βαμβακά, δηλαδή:
α) J.J.Jeanneney, Η ιστορία των ΜΜΕ, Παπαδήμας, Αθήνα, 1999 (κεφάλαια: εισαγωγή, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13),
β) D. Bordwell, K. Thompson, Εισαγωγή στην τέχνη του κινηματογράφου, Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης, Αθήνα, 2006, σσ.487-520,
γ) Φ. Μπαντιμαρούδης, Σύντομη ιστορία της επικοινωνίας, Επίκεντρο, Αθήνα, 2006, σσ.133-169

– Οι εξετάσεις θα γίνουν με το σύστημα ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής

– Οι επί πτυχίω φοιτητές που θα δηλώσουν το μάθημα θα εγγραφούν αυτόματα στο elearning και θα έχουν πρόσβαση στα κείμενα β) και γ) της εξεταστέας ύλης

Διευκρινίζεται ότι θα είναι η τελευταία εξεταστική περίοδος που θα ισχύσει αυτή η εξεταστέα ύλη (άλλωστε ισχύει μόνο για τους επί πτυχίω φοιτητές). Το Σεπτέμβρη το μάθημα θα εξεταστεί με βάση την ύλη που δίδαξε στο χειμερινό εξάμηνο ο κ. Αντώνης Σκαμνάκης, όπως συνέβη στην πρόσφατη εξεταστική περίοδο.