Friday 19 April 2024

Ανακοίνωση για το μάθημα επιλογής «Σύγχρονο Θέατρο και ΜΜΕ»

Καλούνται οι φοιτητές του E΄ και Ζ΄ εξαμήνου που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το μάθημα επιλογής «Σύγχρονο Θέατρο και ΜΜΕ» να δηλώσουν συμμετοχή στην παρακάτω ηλεκτρονική φόρμα. Λόγω της ειδικής φύσης του μαθήματος, υπάρχει ανώτατο όριο στις εγγραφές και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας βάσει της παρούσας ηλεκτρονικής προεγγραφής. Το μάθημα ανήκει στην κατεύθυνση «Επικοινωνία» είναι ωστόσο ανοιχτό και στους φοιτητές της κατεύθυνσης «Δημοσιογραφία». ΠΡΟΣΟΧΗ: Προϋπόθεση για να συμπεριλάβετε το μάθημα στην τελική δήλωσή σας στην Ηλεκτρονική Γραμματεία ΑΠΘ, είναι η παρούσα έγκριση συμμετοχής σας από την διδάσκουσα. Αν δεν δείτε τα στοιχεία σας σε ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του Τμήματος όταν κλείσει ο αριθμός προεγγραφών, ΔΕΝ πρέπει να δηλώσετε το μάθημα στην ηλεκτρονική δήλωση μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου.

Σύντομη περιγραφή:

Το μάθημα ορίζει αρχικά το θεατρικό φαινόμενο και τα βασικά χαρακτηριστικά του, ενώ σταθμεύει επιλεκτικά σε σημαντικούς σταθμούς της διαχρονικής πορείας του. Στη συνέχεια, το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στο σύγχρονο θέατρο, με έμφαση α) στην παρουσία του θεάτρου στα ΜΜΕ (στην Ελλάδα και διεθνώς), β) στη λειτουργία του Θεάτρου ως ΜΜΕ, γ) στη σχέση θεάτρου και πραγματικότητας/επικαιρότητας και δ) στη χρήση των Μέσων σε νέες σκηνικές πρακτικές.   Εξετάζονται μεταξύ άλλων το πολιτικό θέατρο, η σύγχρονη θεατρική γραφή, το θέατρο-ντοκουμέντο, οι θεατρικές βιογραφίες, το τηλεοπτικό θέατρο, η διαμεσικότητα και η διακαλλιτεχνικότητα, η performance, το εφαρμοσμένο/κοινωνικό θέατρο κ.ά. Το μάθημα υποστηρίζεται κατά περίπτωση με θεατρικά κείμενα και με οπτικοακουστικό υλικό (μιντιακό και παραστασιακό).

Η διδάσκουσα,

Ζωή Βερβεροπούλου