Thursday 28 March 2024

Εκδήλωση-συζήτηση µε θέµα: Σχολιάζοντας το ιστορικό απρόβλεπτο

Οι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης (ΠΕΚ) & το Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης – ΜΙΕΤ σας προσκαλούν την Πέμπτη 25 Μαΐου 2017 και ώρα 7:30 µ.µ. σε µια εκδήλωση-συζήτηση µε θέµα: “Σχολιάζοντας το ιστορικό απρόβλεπτο” στο Βιβλιοπωλείο του ΜΙΕΤ στη Θεσσαλονίκη (Τσιμισκή 11, https://miettsimiski11.blogspot.gr/) µε αφορµή την πρόσφατη έκδοση από τις ΠΕΚ του βιβλίου του Κωστή Καρπόζηλου “Κόκκινη Αµερική. Έλληνες µετανάστες και το όραµα ενός Νέου Κόσµου, 1900-1950”

Θα µιλήσουν:
– Γιάννης Σταυρακάκης, Καθηγητής, Τμήμα Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ
– Νένη Πανουργιά, Associate Professor, Department of Anthropology, New School for Social Research
– Χρήστος Τσάκας, ιστορικός, μεταδιδακτορικός ερευνητής, Ελεύθερο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου
– και ο συγγραφέας, ιστορικός, διευθυντής των Αρχεία Σύγχρονης Κοινωνικής Ιστορίας – Contemporary Social History Archives, Κωστής Καρπόζηλος.

Είσοδος ελεύθερη