Thursday 28 March 2024

Open Call for the students of Aristotle University of Thessaloniki: 2nd ASEF Young Leaders Summit, 4-8 May 2017

Δείτε παρακάτω το μήνυμα της Προϊσταμένης του Τμήματος Εκπαίδευσης του Ιδρύματος Ασίας-Ευρώπης (ASEF), σχετικά με συμμετοχή φοιτητών και φοιτητριών του ΑΠΘ στο 2ο ASEF Young Leaders Summit (ASEFYLS2), το οποίο θα διεξαχεί από 4-8 Μαϊου 2017 στη Σεούλ της Νοτίου Κορέας, με θέμα “Πρόσβαση στην Απασχόληση των Νέων”.

Η φοιτητική αυτή σύνοδος, η οποία θα εξελίσσεται παράλληλα με την 6η Σύνοδο Υπουργών Παιδείας χωρών-μελών του Ιδρύματος Ασίας-Ευρώπης, είναι ανοιχτή σε όλους τους νέους και όλες τις νέες ηλικίας 18 με 30 ετών, που είναι πολίτες χώρας-μέλους του δικτύου (της Ελλάδας συμπεριλαμβανομένης). Στόχος είναι η ανταλλαγή απόψεων στο θέμα της απασχόλησης των νέων μέσα από την προοπτική 8 αξόνων (ηλικία, εκπαίδευση, αναπηρία, χρηματοοικονομική, κοινωνικό φύλο, τόπος, κοινωνικό υπόβαθρο, τεχνολογία) προκειμένου να παραχθεί μία πρόσκληση προς δράση (Call for Action) η οποία θα παρουσιαστεί στη Σύνοδο των Υπουργών.

Για την υποβολή αίτησης συμμετοχής απαιτείται μόνο πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας (γραπτής και προφορικής) και ετοιμότητα ενεργούς συμμετοχής κατά την προπαρασκευαστική φάση (διάρκειας 4 εβδομάδων, εξ’ αποστάσεως)

Η συμμετοχή όσων επιλεγούν από τους διοργανωτές είναι δωρεάν, με εξασφαλισμένη διαμονή και διατροφή. Επίσης οι προσκεκλημένοι/-ες φοιτητές/-τριες θα αποζημιωθούν για τις (διεθνείς, αεροπορικές) μετακινήσεις τους με ποσό που θα ανακοινωθεί από τους διοργανωτές κατά την αποστολή της σχετικής πρόσκλησης. Το ίδιο ισχύει και για τα τυχόν έξοδα βίζας και ασφάλισης.

Στην ιστοσελίδα http://www.asef.org/projects/themes/education/4106-2nd-asef-young-leaders-summit–asefyls2-  είναι αναρτημένες όλες οι πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα της νεανικής συνόδου (θα ανακοινωθεί σύντομα), το θέμα (concept note-θα ανακοινωθεί σύντομα), καθώς και έντυπο Συχνών Ερωτήσεων (FAQ).

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά έως τις 20 Μαρτίου 2017 (23:59 GMT) δια του παραπάνω συνδέσμου (APPLY)

Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση και εφόσον διαβάσουν προσεκτικά το έντυπο Συχνών Ερωτήσεων (FAQ), οι ενδιαφερόμενοι/-ες  μπορούν να απευθύνονται στο email: asefyls@asef.org

———————————————————————————

6th ASEF Rectors’ Conference and Students’ Forum (ARC6)

We have just confirmed with our partner university, the Singapore Management University (SMU), that the 6^th ASEF Rectors’ Conference (ARC6) <http://www.asef.org/projects/themes/education/4121-6th-asef-rectors-conference-and-students-forum-arc6> will take place from 13-14 October 2017 in Singapore. As a former ARC participant, we would be delighted to welcome you again to our bi-regional conference, which will focus this year on the role of higher education institutions in the era of the 4^th Industrial Revolution. An invitation to you will follow in the coming weeks.

2nd ASEF Young Leaders Summit (ASEFYLS2)

As the first opportunity for your university students in 2017, ASEF will organise the 2^nd ASEF Young Leaders Summit (ASEFYLS2) <http://www.asef.org/projects/themes/education/4106-2nd-asef-young-leaders-summit–asefyls2-> on 4-8 May 2017 in Seoul, Korea in conjunction with the 6^th ASEM Education Ministers’ Meeting (ASEM ME6) <http://www.asef.org/projects/themes/education/4121-6th-asef-rectors-conference-and-students-forum-arc6>. Themed “Access to Youth Employment”, ASEFYLS2 will bring together up to 150 youth participants from 51 Asian and European countries, including students, entrepreneurs, academics, young civil/public servants and professionals of all disciplines. The 4-day conference comprises of various meeting and training formats; for example, skills workshops, panel discussions and human libraries. We also plan a dialogue session between the ASEM Education Ministers and the young leaders. The participants will explore the topic of “Access to Youth Employment” from 8 thematic angles: 1) age, 2) education, 3) disability, 4) finance, 5) gender, 6) location, 7) social background and 8) technology.