Wednesday 24 April 2024

Τρία χρυσά μετάλλια για το ΑΠΘ η φοιτήτριά μας Ελένη Λιόλιου

Τρία χρυσά μετάλλια κατέκτησε η φοιτήτρια του Τμήματός μας Ελένη Λιόλιου αθλήτρια της Κολύμβησης, που εκπροσώπησε το ΑΠΘ στους πρώτους Βαλκανικούς αγώνες πανεπιστημίων, που διεξήχθησαν το τριήμερο 8-10 Μαΐου 2016 στην Ανδριανούπολη της Τουρκίας. Η φοιτήτριά μας πήρε την πρωτιά στ΄ αγωνίσματα των 50μ. Ελεύθερο, 4Χ100 μ. μικτή ατομική και 4Χ50μ. μικτή ομαδική.

Συνολικά, η ομάδα του Πανεπιστημίου μας, κατέκτησε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη μεταλλίων, με πέντε χρυσά, τρία αργυρά, οκτώ χάλκινα μετάλλια καθώς και τέσσερα κύπελλα στ΄ αθλήματα κολύμβηση, επιτραπέζια αντισφαίριση, καράτε και καλαθοσφαίριση.

gold1

Η ελληνική αποστολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης αποτελούνταν από 22 φοιτητές, έξι γυναίκες και 16 άντρες από διάφορες σχολές που συμμετείχαν σε τέσσερα αθλήματα. Συνολικά, κατέκτησαν πέντε χρυσά, τρία αργυρά και οκτώ χάλκινα μετάλλια καθώς και τέσσερα κύπελλα, τιμώντας έτσι το εθνόσημα που φορούσαν αλλά και το πανεπιστήμιο τους. Τα αθλήματα των αγώνων ήταν η κολύμβηση, η επιτραπέζια αντισφαίριση, το καράτε και η καλαθοσφαίριση. Πιο συγκεκριμένα η συγκομιδή των βραβείων έχει ως εξής:

Α. Χρυσά μετάλλια

1. Παπαδημητρίου Κων/νος (ΤΕΦΑΑ) 50μ. ελεύθερο (Κολύμβηση)
2. Λιόλιου Ελένη (ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ) 50μ. ελεύθερο (Κολύμβηση)
3. Λιόλιου Ελένη (ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ) 100μ. μικτή ατομική (Κολύμβηση)
4. Τσουμάνης Βασίλειος (ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ) 100μ. μικτή ατομική (Κολύμβηση)
5. Παπαδήμητρίου, Τσουμάνης, Λιόλιου, Χατζηπέτρου. 4 Χ 50μ. μικτή ομαδική (Κολύμβηση).

Β. Αργυρά μετάλλια

1. Ομάδα Καλαθοσφαίρισης ΑΠΘ.
2. Παπαδημητρίου Κων/νος (ΤΕΦΑΑ) 100μ. μικτή ατομική (Κολύμβηση)
3. Χατζηπέτρου Άννα (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ) 50μ. ελεύθερο (Κολύμβηση)

Γ. Χάλκινα μετάλλια

1. Τσουμάνης Βασίλειος (ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ) 50μ ελεύθερο (Κολύμβηση)
2. Χατζηπέτρου Άννα (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ) 100μ. ατομική (Κολύμβηση)
3. Καλτσά Βάγια (ΤΗΜΜΥ) Καράτε +61kgr
4. Γραβάνη Αθηνά (ΤΕΦΑΑ) Καράτε -61kgr
5. Γρηγοριάδης Στέφανος (Ν) -75Kgr
6. Σπανίδης Παντελής (ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ) +75Kgr
7. Οικονόμου Γρηγόρης (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ) Επιτραπέζια Αντισφαίριση
8. Κορτεσίδου Χριστίνα (ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ) Επιτραπέζια Αντισφαίριση

Ομαδικά Κύπελλα γενικής κατάταξης:

1. 1η Θέσης Κολύμβησης
2. 2η Θέσης Καλαθοσφαίρισης
3. 3η Θέσης Καράτε
4. 3η Θέσης Επιτραπέζια Αντισφαίριση

gold2

Στην ομάδα καλαθοσφαίρισης συμμετείχαν οι παρακάτω φοιτητές: 1. Ακριτίδης Πολύδωρος (ΤΗΜΜΥ), 2. Ροπούτης Δημήτρης (ΤΗΜΜΥ), 3. Μπέλος Βασίλης (ΤΗΜΜΥ), 4. Βλέτσης Διονύσης (ΤΕΦΑΑ), 5. Παπαδόπουλος Συμεών (ΤΕΦΑΑ), 6. Ποδιώτης Αντώνης (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ), 7. Τάνης Βασίλης (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ) αρχηγός, 8. Παπαγεωργίου Θανάσης (ΧΗΜΙΚΟ), 9. Στρατίδης Γιώργος (ΧΗΜΙΚΟ), 10. Μάτζαρης Λάζαρος (ΝΟΜΙΚΗ)

Συνοδοί – προπονητές της αποστολής ήταν οι: Νίκος Σταυρόπουλος, Καλαθοσφαίριση (αποσπασμένος εκπαιδευτικός στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο), Γεώργιος Τσαλής, Κολύμβηση, Αναπληρωτής Καθηγητής ΤΕΦΑΑ Σερρών, Κωνσταντίνος Δήμου Καράτε, ΕΕΠ – Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο ΑΠΘ. Επίσημος εκπρόσωπος του ΑΠΘ: Καθηγητής ΤΕΦΑΑ Γεώργιος Δογάνης Πρόεδρος του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου.

Αρχηγός αποστολής: Βασίλης Παπαχαρίσης ΕΕΠ – Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου.

Η αποστολή συγκροτήθηκε με την ευθύνη του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου του ΑΠΘ, ύστερα από σχετική πρόσκληση της Οργανωτικής Επιτροπής των Αγώνων ( Trakya University), και απόφαση μετακίνησης από τη Σύγκλητο του ΑΠΘ (2925/6-5-2016).