Thursday 25 April 2024

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα στα Ψηφιακά Μέσα, Επικοινωνία και Δημοσιογραφία

Το Τμήμα Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης ανακοινώνει με χαρά την έναρξη του μεταπτυχιακού προγράμματος MA in Digital Media, Communication and Journalism, του πρώτου αγγλόφωνου προγράμματος σε αυτή τη θεματική περιοχή που προσφέρεται από ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο.

Με βάση την 25ετή επιτυχία της σχολής στην προώθηση της μάθησης μέσω του συνδυασμού θεωρητικής εποπτείας, πρωτοποριακών τεχνικών δεξιοτήτων και επαγγελματικής κατάρτισης, καθώς και στην επί 15ετία επιτυχή λειτουργία του προπτυχιακού αγγλόφωνου προγράμματός του για τους φοιτητές Erasmus, το νέο μεταπτυχιακό πρόγραμμα αντικατοπτρίζει τη σταθερή προσήλωση του Τμήματος στην καινοτομία, την αριστεία, τη διεπιστημονική εκπαίδευση και τη διεθνή οπτική.

Προσφέροντας τρεις διακριτές κατευθύνσεις (Ψηφιακά Μέσα, Πολιτισμός και Επικοινωνία//Ευρωπαϊκή Δημοσιογραφία// Επικοινωνία της διακινδύνευσης και δημοσιογραφία κρίσεων) αυτό το ετήσιας διάρκειας ταχύρρυθμο πρόγραμμα (3 εξάμηνα, 90 ECTS) απευθύνεται σε αποφοίτους ΑΕΙ και επαγγελματίες στους τομείς της επικοινωνίας και της δημοσιογραφίας.

Για λεπτομέρειες και αιτήσεις για το έτος 2015-2016, παρακαλούμε να επισκεφθείτε τον παρακάτω ιστότοπο: http://media.jour.auth.gr/