Friday 29 March 2024

Ενημερωτικό Σεμινάριο AIESEC του ΑΠΘ

H AIESEC του ΑΠΘ διοργανώνει ένα ενημερωτικό σεμινάριο σχετικά με τα χειμερινά προγράμματά της, την Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου και ώρα 17:00-20:00.

Η AIESEC είναι ο μεγαλύτερος παγκόσμιος φοιτητικός οργανισμός, που δραστηριοποιείται σε 124 χώρες παγκοσμίως, απαριθμεί πάνω από 100000 μέλη σε πάνω από 2500 πανεπιστήμια και έχει πάνω από 1000000 alumni. Τα προγράμματα της απευθύνονται σε φοιτητές, στοχεύουν στην ανάπτυξή τους και σε έναν θετικό αντίκτυπο στην κοινωνία.

Υπάρχουν τα εξής τρία προγράμματα:

• Explore (Global Citizen): Το εθελοντικό πρόγραμμα κοινωνικής δράσης στο εξωτερικό της AIESEC, το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς με projects σχετικά με κοινωνικά ζητήματα που σε ενδιαφέρουν.
  • Global Talent: Το πρόγραμμα πρακτικής άσκησης στο εξωτερικό που σου επιτρέπει να εργαστείς στο εξωτερικό, μέσα σε ένα διεθνές περιβάλλον ανάπτυξης.
  • ACT: το πρόγραμμα της AIESEC, στο οποίο ζεις μια εμπειρία ομάδας και μπορείς να συμβάλεις ενεργά στη διοίκηση, την ανάπτυξη και τη λειτουργία του μεγαλύτερου παγκόσμιου φοιτητικού οργανισμού.

Αν αυτόν τον χειμώνα θέλεις να κάνεις κάτι διαφορετικό, να εξελιχθείς σε ένα διεθνές περιβάλλον ανάπτυξης και να
αναπτύξεις τα ηγετικά σου χαρακτηριστικά έχοντας παράλληλα έναν θετικό αντίκτυπο στην κοινωνία τότε δεν πρέπει να χάσεις αυτήν την εκδήλωση.

Πότε: Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου, 17.00-20.00
Που: Κτίριο ΚΕ.Δ.Ε.Α. Αμφιθέατρο 1