Thursday 25 April 2024

Ενημέρωση για τις διδακτορικές σπουδές στη Γαλλία

Από τις 23 έως τις 29 Νοεμβρίου, εκπρόσωποι από 20 περίπου Σχολές Διδακτορικών Σπουδών και ερευνητικών εργαστηρίων της Γαλλίας πρόκειται να επισκεφθούν την Ελλάδα με σκοπό την ενημέρωση των Ελλήνων φοιτητών για τις δυνατότητες πραγματοποίησης διδακτορικών σπουδών στη Γαλλία ή εκπόνησης διδακτορικών διατριβών με συνεπίβλεψη, καθώς επίσης και τις δυνατότητες χρηματοδότησης.

Τη Δευτέρα 24 Νοεμβρίου 2014, διοργανώνεται στο Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών μια ενημέρωση για τις σπουδές στη Γαλλία αφιερωμένη ειδικά στις διδακτορικές σπουδές. Οι Έλληνες φοιτητές θα έχουν την ευκαιρία να συναντηθούν με εκπροσώπους γαλλικών Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων και να θέσουν τις ερωτήσεις τους.

Μια άλλη παρουσίαση θα διοργανωθεί στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης την Τετάρτη 26 Νοεμβρίου 2014.

Μπορείτε να βρείτε περαιτέρω πληροφορίες στην ιστοσελίδα: http://ifa.gr/index.php/el/etudes-en-fr-gen/2012-10-05-11-40-48/1633-mission-decoles-doctorales-francaises-en-grece