Wednesday 24 April 2024

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εθελοντές στο διεθνές έργο ‘Via Carpathia’

Η Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών (ΟΠΕ) του ΑΠΘ με το Διεπιστημονικό Εργαστήριο Παρευξείνιων και Μεσογειακών Μελετών (ΔΕΠΑΜΕΜ) αναζητά να συνεργαστεί με τους φοιτητές/τριες του ΑΠΘ και σας προσκαλεί να εκδηλώσετε το ενδιαφέρον σας για συμμετοχή ως εθελοντές στην ανάδειξη της συμβολής της Ελλάδας στο διεθνές έργο Via Carpathia.

Συγκεκριμένα, το ΑΠΘ με την Σχολή ΟΠΕ και το Διεπιστημονικό Εργαστήριο ΔΕΠΑΜΕΜ, μαζί τον Ευρωπαϊκό Όμιλο Εδαφικής Συνεργασίας ΕΛΙΚΑΣ και με τη στήριξη του Υπουργείου Εσωτερικών (Μακεδονίας & Θράκης) και την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, συμβάλλουν στην ανάδειξη της συμμετοχής της Ελλάδας στο διεθνές έργο ‘Via Carpathia’ με τη διοργάνωση διεθνούς εκδήλωσης ενημέρωσης και δημοσιότητας στις  12 Δεκεμβρίου 2019 (Πέμπτη) και ώρα 18:00 – 22.00 στο κτίριο του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕΔΕΑ) (Αμφιθέατρο 1).

Η ‘Via Carpathia’ αποτελεί έναν διεθνή ευρωπαϊκό οδικό άξονα μεταφορών που ενώνει Βορρά και Νότο, από το λιμάνι της Klaipeda στη Λιθουανία μέχρι το λιμάνι της Θεσσαλονίκης στην Ελλάδα και τρεις (3) θάλασσες (Βαλτική, Μεσόγειο και Μαύρη θάλασσα). Ενώνει επτά (7) χώρες της Κεντρικής και ΝοτιοΑνατολικής Ευρώπης που συνέπραξαν και συνεργάζονται για την κατασκευή του (Ελλάδα, Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουγγαρία, Σλοβακία, Πολωνία, Λιθουανία) και 17 χώρες που επηρεάζονται από διευρωπαϊκή αυτή ένωση σε επίπεδο μεταφορικών υποδομών, αλλά και πολιτιστικά, κοινωνικά, πολιτικά, οικονομικά και εμπορικά (Ελλάδα, Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουγγαρία, Σλοβακία, Πολωνία, Λιθουανία & Τουρκία, Μολδαβία, Ουκρανία, Λευκορωσία, Λετονία, Εσθονία, Φιλανδία, Σλοβενία, Αυστρία, Τσεχία).

Via Carpathia – An Investment in the Future (THE WARSAW INSTITUTE, 2018)

Οι φοιτητές/τριες που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν ως εθελοντές παρακαλούνται να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους για συμμετοχή, συμπληρώνοντας τα απαιτούμενα στοιχεία στην παρακάτω φόρμα δήλωση συμμετοχής, μέχρι τις 28/11/2019: