Friday 29 March 2024

Ερευνητικό πρόγραμμα CSIS Practicum in Modern Journalism: Reporting on International Affairs

Στόχος του προγράμματος είναι η εκπαίδευση των φοιτητών δημοσιογραφίας στην κάλυψη των διεθνών ειδήσεων μέσα σε ένα μεταβαλλόμενο επικοινωνιακό περιβάλλον. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι φοιτητές θα εκπαιδευθούν στην παραγωγή και κάλυψη θεμάτων των διεθνών σχέσεων μέσω πολυμεσικής δημοσιογραφίας.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος, οι φοιτητές θα μπορούν να:

• Κατανοήσουν τη διεπιστημόνικοτητα των θεμάτων της εξωτερικής πολιτικής και των διεθνών σχέσεων
  • Κατανοήσουν τις επιστημονικές μεθόδους και τις βασικές μεθοδολογικές προσεγγίσεις στην κάλυψη θεμάτων διεθνών σχέσεων και διεθνούς πολιτικής
  • Αξιοποιήσουν τις σύγχρονες τεχνολογίες και τα πολυμέσα για την κάλυψη των διεθνών θεμάτων

Οι φοιτητές θα δουλέψουν υπό την εποπτεία και καθοδήγηση Δημοσιογράφων και Πανεπιστημιακών για ένα διάστημα 3 μηνών.

Το πολύ σημαντικό αυτό πρόγραμμα θα υλοποιηθεί με τη με τη χρηματοδότηση του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος και τη συνεργασία του Center for Strategic and International Studies.