Friday 19 April 2024

Lettre d’information AUF: Ενίσχυση επιστημονικών εκδηλώσεων, χρηματοδότηση εμπειρογνωμόνων κ.α.

Σας ενημερώνουμε ότι παραμένει ανοιχτή η πρόσκληση για ενίσχυση επιστημονικών εκδηλώσεων από την Ένωση Γαλλόφωνων Πανεπιστημίων, ως τις 31.7.2017.

Επίσης, ως την 1η Σεπτεμβρίου παραμένει ανοιχτή η πρόσκληση για επισκέψεις, 3 έως 30 ημερών, Ελλήνων (μεταξύ άλλων πολλών) εμπειρογνωμόνων σε χώρες του Νότου, για την ενίσχυση των καλών πρακτικών στα πανεπιστήμιά τους.

Τέλος, έχει προκηρυχτεί ένα βραβείο καινοτομίας που μπορεί να ενδιαφέρει πολλούς συναδέλφους.

Δείτε εδώ τις λεπτομέρειες.

Υπενθυμίζω ότι η γαλλοφωνία σε πολλά έργα είναι απλώς επιθυμητή και όχι υποχρεωτική, π.χ. στις επιστημονικές εκδηλώσεις μπορεί να υπάρχει διερμηνεία.

Καλή συνέχεια.
Με εκτίμηση,