Friday 29 March 2024

Εργαστήριο: Δημοσιογραφία και μετάφραση: «Ξένοι στην ίδια πόλη»

ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ» (ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ 8)
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ / ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ /
ΑΝΟΙΧΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/5, 10.00 − 12.00

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ – Δημοσιογραφία και μετάφραση: «Ξένοι στην ίδια πόλη»

Το εργαστήρι απευθύνεται τόσο σε φοιτητές, προπτυχιακού ή μεταπτυχιακού επιπέδου, όσο και σε οποιονδήποτε επιθυμεί να μάθει περισσότερα για την «κρυφή» σχέση μεταξύ δημοσιογραφίας και μετάφρασης. Θα εξεταστούν διαφορετικές θεωρητικές και πρακτικές πτυχές του ζητήματος ενώ στο δεύτερο μέρος έχει προβλεφθεί η πρακτική άσκηση σε δημοσιογραφική μετάφραση. Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμαστούν οι ίδιοι στη μετάφραση αποσπασμάτων δημοσιογραφικού λόγου, να σχολιάσουν και να αιτιολογήσουν τις μεταφραστικές επιλογές του καθώς και να τις συγκρίνουν με τις επίσημες, δημοσιευμένες στον Τύπο μεταφράσεις.

Για τη συμμετοχή στο εργαστήρι απαραίτητη είναι η γνώση της αγγλικής γλώσσας και προαιρετική η γνώση της γαλλικής
Συντονισμός: Ελπίδα Λουπάκη, Επ. Καθηγήτρια Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ.