Friday 29 March 2024

Ανοικτές διαλέξεις της Helen Vatsikopoulos

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – Πρόσκληση

προς όλους τους φοιτητές του Τμήματος

-Προπτυχιακό και Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών-

(ελληνόφωνο και αγγλόφωνο)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Προσκαλείστε να συμμετέχετε στις τρεις ανοιχτές διαλέξεις που θα πραγματοποιηθούν από τη διεθνή ανταποκρίτρια του ABC και SBS – Αυστραλίας και βραβευμένη με Walkley Award for Excellence in Journalism*, Helen Vatsikopoulos,
την Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη (10-12/05/2016) και ώρα 17.00 – 19.30 στην αίθουσα στον 4ο όροφο (κτίριο Τμήματος, Εγνατία 46).

Η Helen Vatsikopoulos, που επισκέπτεται το Τμήμα μας στο εαρινό εξάμηνο, είναι Λέκτορας του University of Sydney της Αυστραλίας και Δημοσιογράφος του δημόσιου τηλεοπτικού σταθμού της Αυστραλίας, Australian Broadcasting CorporationABC και του δημόσιου ραδιοφωνικού σταθμού της Αυστραλίας Special Broadcasting ServiceSBS στο οποίο η εκπομπή της εστιάζει στην Ασία και τον Ειρηνικό.

Στο πλαίσιο της διεθνούς δημοσιογραφικής της δράσης έχει καλύψει θέματα όπως η πτώση του Βερολίνου (Γερμανία), η πτώση του Κομμουνισμού (πρώην ΕΣΣΔ), η Γενοκτονία της Ρουάντα, η κρίση HIV – AIDS στη Δυτική Παπούα, ο Εμφύλιος Πόλεμος της Σρι Λάνκα (Κεϋλάνη παλιότερα), η δολοφονία του Rajiv Gandhi (Ινδία), οι βομβαρδισμοί στο Μπαλί (Ινδονησία), κ.α.

Επίσης, είναι παραγωγός βραβευμένων ντοκιμαντέρ όπως New World Borders (1996) (για την πτώση του Κομμουνισμού) και Agatha’s Curse (1994) (για τον καρκίνο του μαστού).

Επιπλέον, είναι συνεργάτης του Τμήματος από το πρόγραμμα της διεθνούς πρωτοβουλίας περιβαλλοντικής δημοσιογραφίας, Global Environmental Journalism Initiative (GEJI), που συμμετείχε το Τμήμα μας.

Τα θέματα των διαλέξεων που θα γίνουν στην αγγλική γλώσσα, είναι:

• Covering an international crisis based on their coverage of the Rwandan Genocide. The focus involves reflection on what they did as practitioners in the pre- digital age and the effects (e.g. what they did and how they covered the event – extensive photographs), but also, the newer angle; their return and speaking to other team members (20 years later)  about how covering such traumatic events affected their health, their careers, etc. (e.g. PTSD, posttraumatic stress disorder).

• Presentation of two training videos that were made by them for the Australian Broadcasting Corporation, ABC – open discussion.

one contains testimonies from journalists covering everyday events like accidents to murders to international crises – discussion: how it affects them (20 minute film).

the other video goes to the victims, the families and how the media has treated them and caused them harm – discussion: how to minimize harm (20 minute film).

• Presentation of a documentary they prepared looking at how the digital disruption has changed the way foreign correspondents do their work (e.g. sometimes for the better but also for the worse) (60 minute doc).

* Θεωρείται το αντίστοιχο Pulitzer Prize της Αυστραλίας.