Tuesday 23 April 2024

Υποτροφίες για συμμετοχή σε συνέδριο προσομοίωσης των θεσμών & των οργάνων της Ε.Ε. (EUropaS 2015)

Σας πληροφορούμε ότι το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόροσης Europe Direct του Δήμου Θεσσαλονίκης χορηγεί πέντε (5) υποτροφίες σε φοιτητές (προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς) του ΑΠΘ για συμμετοχή στο Συνέδριο Προσομοίωσης των Θεσμών και των Οργάνων της Ε.Ε. “EUropaS 2015”, που διοργανώνει το ΙΕΚΕΘ. Το Συνέδριο τελεί υπό την αιγίδα του ΥΠαιΘ.

Η υποτροφία καλύπτει το κόστος συμμετοχής και τη διαμονή σε ξενοδοχείο. Το Συνέδριο θα διεξαχθεί 3-6 Απριλίου 2015 σε εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Πειραιώς και του Γαλλικού Ινστιτούτου Αθηνών. Η υποτροφία χορηγείται με κριτήριο την αριστεία, όπως αποδεικνύεται από αναλυτική βαθμολογία και πιστοποίηση γνώσης ξένων γλωσσών (συνοδά δικαιολογητικά της αίτησης).

Υποψήφιοι μπορούν να είναι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, οι οποίοι δύνανται να αναλάβουν συγκεκριμένους ρόλους εντός συγκεκριμένων θεσμικών οργάνων της ΕΕ, όπως αναφέρονται στο συνημμένο φυλλάδιο. Στόχος είναι, μέσα από ένα παιχνίδι ρόλων, η προσομοίωση -με απόλυτη ταύτιση- των διαδικασιών και λειτουργιών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, του Συμβουλίου της ΕΕ, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και του Δικαστηρίου της ΕΕ

Η αίτηση υποβάλλεται έως τις 28 Φεβρουαρίου 2015, ηλεκτρονικά στις σελίδες:
www.europas.irtea.gr ή www.irtea.gr

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να επικοινωνούν με τους διοργανωτές του Συνεδρίου στο email: europas.irtea@gmail.com

Σχετικά έγγραφα